Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w roku 1961. Przypada na dzień 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. W tym roku to już 52. Międzynarodowy Dzień Teatru. Od tego czasu zmieniło się na świecie wiele – święto pozostało. W kolejną rocznicę chicagowscy artyści/aktorzy zebrani przez Andrzeja Trzosa postanowili uczcić to święto wspólnym koncertem na rzecz Domu Aktora w Skolimowie.

Leniwe niedzielne popołudnie siedemnsatego marca było tym dniem gdy warto było odrzucić na bok pilot od telewizora, wygrzebać się z łóżka, zrzucić z siebie kołdrę, wstać i z domu wyjść! Cel szczytny i wart powtórzenia w przyszłym roku – Międzynarodowy Dzień Teatru. Pamiętam, dawno temu, zastanawiałem się nad znaczeniem słowa: współczucie. Z jednej strony to tylko słowo, wtrącane do rozmowy by zabłysnąć, często odbierane jako solidarność z osobą potrzebującą, ot taki bezpieczny zwrot gdy się jest daleko i ma dystans.

Znam drugie tegoż słowa znaczenie, bardziej bogate w uczucia, bliższe moim zdaniem, temu wszystkiemu co na scenie się wydarzyło. Współ-czucie to właśnie bycie po drugiej stronie, nie z dala od problemu lecz razem. Współ-czucie to świadomość przemijania i istnienia zarazem. Współ-czucie to dostrzeganie drugiego człowieka wolno przechodzącego na drugą stronę… drogi i obraz tego samego człowieka widziany rano, w lustrze, podczas toalety. Współ-czucie wreszcie to bycie we właściwym czasie, we właściwym miejscu by móc pomagać innym. Z tym drugim słowa znaczeniem spotkałem się tego dnia podczas koncertu.

powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy
bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz
powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem
jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku

a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
chłostą śmiechem zabójstwem na śmietniku

idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

Słowa wyrecytowane przez Andrzeja Krukowskiego z przerażającą ostrością: Przesłanie Pana Cogito zabrzmiały niczym policzek srogo wymierzony jędrnym, różowym buziom, spasionym na polskiej szynce od Kurowskiego czy Andy’s Deli. Zachłyśnięty ciszą mogłem krzyczeć w lepką ciemność audytorium! Pewnie tak samo mogli to poczuć Ci, którym ten koncert był dedykowany. Aktorom, tancerzom, piosenkarzom za ich “krwawice” i pot na scenie, przed występem i w świetle reflektorów, dumnym i wielkim. Tym, którzy łzy nam z oczu wyciskali by teraz nie mieć na chleb czy ciepłą strawę. Ale cóż, ten emocjonalny dysonans, nas i ich, Bogdan Łańko ujął zgrabnie w klamry piosenki Stachury:

Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam;
Życie to nie tylko kolorowa maskarada;
Życie jest straszniejsze i piękniejsze jeszcze jest;
Wszystko przy nim blednie, blednie nawet sama śmierć!
Ty i ja — teatry to są dwa.
Ty i ja!

Ty — ty prawdziwej nie uronisz łzy.
Ty najwyżej w górę wznosisz brwi.
Nawet kiedy źle ci jest, to nie jest źle.
Bo ty grasz!

W Międzynarodowy Dzień Teatru na scenie oprócz wyżej wymienionych pojawili się także: Elżbieta Kochanowska, Barbara Kożuchowska, Agata Paleczny i Warsztaty Teatralne, Ewa Milde, Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Lilianna Para-Piekarska, Mirosława Sojka-Topor, Alicja Szymankiewicz, Mirosława Zaniewska, Krzysztof Arsenowicz, Józef Furgał, Józef Homik, Maciej Goraj, Bogdan Łańko, Andrzej Kiesz, Andrzej Krukowski, Jarosław Maculewicz, Andrzej Piekarski.

Zespół muzyczny „Antykwariat” w składzie: Sławomir Bielawiec, Marley Dzis, Andrzej Grzelak, Jarek Łukomski. Mieczysław Wolny, Jan Zieńko. Grupa muzyczno-wokalna: Sławomir Maciejczyk, Bożena Hutnicka, Jacek Adamski. Akompaniament: Bartek Ciężobka, Janusz Pliwko.

Scenariusz i przezabawne prowadzenie: Alicja Szymankiewicz i Andrzej Marian Trzos

Kierownictwo muzyczne, scenografia: Sławomir Bielawiec, Piotr Kukuła

…:| – Kilka zdjęć więcej: Międzynarodowy Dzień Teatru – |:…

 

Donacje można wpłacać na specjalnie utworzone konto w Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, zastrzeżone dla wpływów wyłącznie do przekazania na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Nazwa konta: Action for Poland

Numer konta: 1208415

Z dopiskiem: dla Domu Artystów Weteranów

///

Stowarzyszenie „Akcja dla Polski” działa jako Not For Profit Corporation (numer rejestracyjny 6879-3475) i wpłacona kwota może być odliczona od podatku.

0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.