Nowy Rok, Rok Psa za dni kilka

Pozostało zaledwie kilka dni do jednego z najważniejszych świąt obchodzonych w Państwie Środka. Nowy Rok to Święto Wiosny i przypada ono pomiędzy końcem stycznia, a początkiem lutego. Święto Wiosny trwa 15 dni i zakończone jest Świętem Latarni. Rok Psa za dni kilka.

Każdy dzień Święta Wiosny ma przyporządkowany sobie rytuał. Zgodnie z tym zwyczajem według kalendarza wyznacza się co najlepiej tego dnia zrobić, a czego nie warto nawet zaczynać. Każdy rok posiada przypisany do niego chiński znak zodiaku, który określa nadchodzący czas np. rok 2017 był rokiem Koguta, poprzedni rok to rok Małpy, a nadchodzący Nowy Chiński Rok 2018, który przypada na dzień 16 lutego będzie rokiem Psa.

Chiński Nowy Rok 2018 to Rok Psa

Jak każdemu tak i Świętu Wiosny towarzyszą ogromne przygotowania! Chińczycy na miesiąc wcześniej porządkują swoje domy i podobnie jak Polacy próbują pozałatwiać sprawy, pozostawione otwartymi, jeszcze przed końcem roku. Mówi się przecież, że w nowy rok nie powinno wkraczać się z długami lub będąc pogrążonym w konflikcie, bo może to powrócić do nas w nowym roku i zawiśnie nad nami jak miecz Damoklesa, tyle tradycja choć życie ze słowem danym drugiemu człowiekowi nie wiele dziś znaczy.

W czasie przygotowań do obchodów nowego roku, ludzie nie tylko przygotowują się sami, ale także dekorują swoje domy różnymi ozdobami. Przepędza się z nich złe duchy, przygotowuje dary dla boga kuchni, ale przede wszystkim kupuje prezenty dla bliskich. Nad i na drzwiach domostw pojawia się w tym czasie kuplet. Kuplet zwykle składa się z dwóch kolejnych linii, które rymują się i mają charakter pieśniowo-taneczny. Obok nich zamieszcza się także odwrócony chiński znak szczęścia (福) w takiej pozycji znak ten oznacza „nadchodzić” czyli szczęście niebawem nadejdzie.

W tym momencie nie mogę sobie podarować dodatkowych słów dotyczących Indii, a szczególnie jej południowej części Tamilnadu. Literatura tamilska jest jedną z niewielu, jeśli nie jedyną na świecie, posiadającą świetnie zachowaną starożytną lirykę reprezentującą poezje kupletów (dwuwierszy). Jednym z najważniejszych tekstów języka tamilskiego reprezentujących to zagadnienie jest zbiór 1330 kupletów zawartych w rozprawie moralnej datowanej na lata 300 pne!

Wywieszone na drzwiach kuplety mówią o szczęściu i dostatku w nadchodzącym roku. Te dekoracje są oczywiście koloru czerwonego, bowiem ten oznacza właśnie szczęście. Kolor czerwony uważany jest przez Chińczyków jako pomagający zachować dobre zdrowie i przynoszący sławę.

Dzień poprzedzający Nowy Rok

Wigilia Nowego Roku w Chinach jest przede wszystkim dniem w całości poświęconym świętowaniu, jedzeniu i obdarowywaniu się prezentami. To praktycznie najważniejszy dzień obchodów noworocznych. W domowych przygotowaniach zazwyczaj bierze udział cała rodzina, a kuchnia jest najbardziej obleganym miejscem domu. Tutaj bowiem powstają nieomal wszystkie noworoczne smakołyki włącznie z najpopularniejszymi chińskimi pierożkami, których późniejsze zjedzenie ma przynieść wiele sukcesów finansowych w nadchodzącym roku. Ciasto na pierożki przygotowuje się zazwyczaj według rodzinnej receptury, a wycięte z niego małe krążki napełnia mięsem lub warzywami. Tego dnia na stole musi pojawić się ryba, która w Chinach kojarzona jest z dobrobytem.

Rok Psa za dni kilka
Rok Psa za dni kilka

O północy mieszkańcy Chin wychodzą z domów by podziwiać pokazy sztucznych ogni, ich światło i odgłosy wybuchów mają odstraszyć niechciane zło. Po zakończeniu pokazów, rodziny wracają do domów i już do białego rana grają w różne gry, głośno rozmawiają, jedzą i piją. Tu pojawia się ciekawa legenda związana z pewnym potworem. Według chińskiej mitologii, Nian jest bestią, która żyje w morzu lub w górach. Postać Nian oznacza „rok” lub „nowy rok”. Nian zjawiał się zwykle w wigilię Nowego Roku by straszyć ludzi, ranić zwierzęta, porywać dzieci i siać ogólny chaos. Jednak ludzie zorientowali się, że potwór nie toleruje koloru czerwonego i bardzo boi się odgłosów wybuchających petard czy głośnych dźwięków. Dlatego w każdy dzień poprzedzający Nowy Rok ludzie wieszają na drzwiach swych domów czerwone dekoracje, puszczają fajerwerki i pozostają obudzeni do białego rana, głośno przy tym rozmawiając.

Potwór Nian
Potwór Nian

W jednej z największych w Ameryce dzielnic Chinatown, tej w Chicago tętniącej życiem chińskiej społeczności, Nowy Rok to najważniejsze i największe święto Roku Księżycowego! Warto wziąć udział w zbliżających się uroczystościach nie tylko w samej dzielnicy, ale także w całym mieście w Chicago, bowiem występy kulturalne, parady, wydarzenia specjalne i pomniejsze uroczystości rozpoczynają się już od 16 lutego i potrwają do 4 marca. W tym roku Chiński Nowy Rok przypada w piątek, 16 lutego 2018 roku. Mieszkając w tym kraju i w stanie Illinois mamy wyjątkową okazję do wzięcia udziału w paradach świętujących Rok Psa. Pierwsza z nich Noworoczna Parada Księżycowa będzie miała miejsce na ulicach Argyle i Broadway już w sobotę, 24 lutego natomiast druga Parada Chińskiego Nowego Roku odbędzie się w niedzielę, 25 lutego. Co najważniejsze udział w nich jest całkowicie darmowy!

Chicago, Chinatown, Rok Psa za dni kilka
Chicago, Chinatown, Rok Psa za dni kilka
0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.