“Umiera piękno” w Chicago

Apel patriotyczny połączony z koncertem – tak najkrócej można opisać sobotnią imprezę z udziałem polskiej wokalistki jazzowej Agi Zaryan. „Umiera piękno” pokazano w Copernicus Center w sobotę 13 września. Spektakl poświęcony 70. rocznicy powstania warszawskiego obejrzało około 300 osób.

Dostojni goście w osobach biskupa Andrzeja Wypycha, księdza proboszcza Zdzisława Torby, konsula Roberta Rusieckiego oraz przedstawiciela placówki 90 SWAP Zygmunta Golińskiego oraz niestety nieliczni widzowie mieli okazję wysłuchania otwierającej spektakl „Bogurodzicy” w wykonaniu chóru pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego, poezji patriotycznej, pieśni powstańczych.

Część druga koncertu, podczas której widzów, członków rodzin występujących artystów − a także przedstawicieli Narodowych Sił Zbrojnych Nowa Polonia Chicago − obdarzono poezją śpiewaną najwyższych lotów w jazzowych aranżacjach pianisty Michała Tokaja, a wyśpiewaną przez Agnieszkę Czulak, lepiej znaną jako Aga Zaryan, rozpoznawalną w świecie polską wokalistkę jazzową.

Jej płyta z roku 2007 „Umiera piękno” po raz pierwszy zabrzmiała w Chicago. To właśnie na dziewięciu utworach z tego krążka, oparta została druga część sobotniego koncertu.

Zaryan po raz kolejny udało się udowodnić, że mając ambitne cele artystyczne można z umiejętnością dotrzeć do słuchaczy nie tylko obytych z klasą jej głosu, ale także tych, dla których tego typu poezja w jazzowym brzmieniu nie zawsze jest łatwa w odczycie.

Głos Zaryan, lekko matowy, znakomicie wkomponował się w historię opowiadającą lirycznie i emocjonalnie o życiu w Warszawie podczas powstania. Tego wieczoru zabrzmiały nie tylko piosenki napisane przez poetów okresu wojennego. Były także wiersze, które zostały wybrane na ten wieczór przez samą wokalistkę. Całości dopełniał pokaz zdjęć z powstania warszawskiego.

Piosenkarce towarzyszył zespół w składzie: Michał Tokaj – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja. Po koncercie piosenkarka spotkała się z wiernymi fanami z Chicago i podpisywała płyty.

 

Zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego nazwy wydarzeń historycznych piszemy małą literą. Ze względu na szacunek dla Powstania Warszawskiego, jego bohaterów, przyjął się zwyczaj pisania tej nazwy od wielkiej litery.

Umiera Piękno

5

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.