A Night On Milwaukee Ave.

Polonia to nie tylko strzeliste kopuły kościołów, zadbane cmentarze i zespoły taneczne w strojach regionalnych. Polonia to historia muzyki rozrywkowej. „A Night On Milwaukee Ave.” to próba udokumentowania tego co wydarzyło się w Chicago w latach ’70 i ’80

Po czterech latach od premiery dokumentu „Czwarta Dzielnica”, prezentowanego między innymi w publicznej telewizji amerykańskiej i na międzynarodowych festiwalach, autorzy Adrian Prawica i Rafał Muskała postanowili uchylić rąbka tajemnicy związanej z nowym filmem. Nie chciałem przegapić takiej okazji by spotkać się z nimi, zadać kilka pytań i obejrzeć chociaż fragment filmu, a ta nadarzyła się wieczorem w sobotę 2 grudnia. Niepospolite w polonijnym środowisku wydarzenie zgromadziło w galerii Society for Arts wielu gości i przyjaciół, pewnie stąpających po czerwonym dywanie, fotografujących się z autorami filmu.

Red Carpet Fundraiser miał za zadanie zgromadzić fundusze, które pomogą sfinansować powstający dokument „A Night On Milwaukee Ave.” niespotykaną produkcję opowiadającą o kultowych i historycznych klubach polonijnych z lat 70-tych i 80-tych. Na ich scenach występowały największe gwiazdy ówczesnej muzyki rozrywkowej. Film będzie prezentował niepublikowane nigdzie wcześniej archiwalne materiały ze zbiorów muzyków i osób prywatnych. Wśród fotografii z tamtego okresu i wycinków z prasy na ekranie zobaczymy i usłyszymy m.in.: Krzysztofa Krawczyka, Stana Borysa, Majkę Jeżowską, Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona czy Seweryna Krajewskiego oraz wielu, wielu innych. Wewnątrz klubów, pośród polsko mówiącej publiczności, oświetlonych żarzącymi się jasno światłami neonów, mieli okazję doświadczyć innego życia, a z kolei słuchacze oderwać od zmagań z codziennością. W uciecze przed opresjami systemu w Polsce, z dala od najbliższych i uporczywą niestabilnością życia w Ameryce, dawało im to ukojenie. Filarów polskości – polonijnych dzielnic i klubów, nie da się pominąć w historii polskiej muzyki.

Wydaje się, że jest to obecnie najlepszy czas na tego typu premierę, nie jest jeszcze za wcześnie lecz robi się coraz później. Te nazwiska tworzyły historię polskiej muzyki po tej stronie oceanu. Wyjątkowo ważne jest abyśmy potrafili podzielić się historią tamtych czasów z ludźmi młodymi.

Zebranych gości przywitał Daniel Pogorzelski, przedstawił autorów i opowiedział krótko o projekcie, tak rozpoczęła się trwająca ponad 12-minut pierwsza oficjalna prezentacja filmu. Po projekcji, nagrodzeni głośnymi brawami, Adrian Prawica i Rafał Muskała odpowiadali na pytania publiczności, a po zakończeniu dyskusji zaprosili wszystkich przybyłych do wzięcia udziału w części drugiej spotkania, tej mniej oficjalnej. Red Carpet Fundraiser nieprzypadkowo zorganizowano w galerii Society for Arts. Budynek znajduje się bowiem w dzielnicy East Village w samym sercu społeczności uważanej za jedną z najbardziej artystycznych w Chicago, wzdłuż Milwaukee Avenue, w sercu starego polskiego śródmieścia. To tu schodziły się drogi nowo przybyłych i tych co mieszkali tu od lat, pracowali i modlili o lepszą przyszłość.

Gdy byłem już w galerii, stając się niechlubnym rekordzistą w czasie dotarcia na miejsce (1 godzina 50 minut), uświadomiłem sobie, że zwykło się mówić o snach proroczych jako o pewnym sposobie zaglądania w przyszłość. Faktem jednak jest to, że bez pamięci o przeszłości nie będzie można zbudować mądrej przyszłości.

Strona internetowa producentów na której można obejrzeć oficjalny teaser filmu oraz uzyskać więcej informacji o nadchodzącej w przyszłym roku premierze dokumentu znajduje się pod adresem: LINK

[g-carousel gid=”23469″ height=”250″ per_time=”3″ center=”1″ random=”1″ autoplay=”1″]

0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.