Muzyczny Kadr

Muzyczny Kadr

Wszystko co chcecie usłyszeć, a boicie się zobaczyć…

Za każdą muzyką stoi człowiek. Postać. Artysta. Niech będzie, że wykonawca. A nawet niech to będzie rzemieślnik. Człowiek. Czas rozsądzi.

Twarz, która coś chce wyrazić, coś nam przekazać. Uchwycić to coś w fotografii, portrecie muzyka to jak zobaczyć cień wiatru. I o to chodzi w portretach tych osób. Bo wokalista, muzyk to skilkukrotniony talent. Bo jest brzmienie, jest wykonawstwo, ale przede wszystkim są emocje.

Mówiąc “muzyczny portret” zwykle mamy na myśli składnie kilku zdarzeń: słyszymy świetny głos, dostrzegamy interesujące brzmienie, wyczuwamy klimat, słyszymy duet lub zachwycamy się czyimś . Katalogujemy zdolności muzyczne. Krytykujemy lub popadamy w zachwyty. Utrwalamy, zapisujemy . By je ponownie słyszeć, widzieć, przeżywać. Usłyszeć muzykę, słowa, usłyszeć emocje. Ale jak utrwalić emocje? Jak opisać jeden ważny moment dla artysty, wybrany, jeden prawie niezauważalny gest, spojrzenie, zamyślenie a może wręcz znaleźć, wyciągnąć, wskazać palcem coś co istnieje pomiędzy tym wszystkim. Czy udać się może , własnie sztuka, taka sztuka przez duże S, by w obiektywie aparatu fotograficznego znalazł się zapis emocji wokalisty… Niech te zdjęcia będą próbą oddania ich.

Kasia Dąbrowski

 

Długo zastanawiałem się nad tą wystawą. Jak pokazać moment, chwile, dość powiedzieć – ułamek sekundy, by na fotograficznym papierze pojawiły się emocje, a jednocześnie by zagrała muzyka? Może nawet żal, że nie było się właśnie wtedy w tym momencie, minucie, czasie koncertu? Muzyczny kadr.

Czym są te fotografie? Utrwaleniem chwil, sekund z trwania koncertu, gdy ciarki pędzą przez spocone plecy, serce uderza w jakimś dziwnym rytmie, gdy zdajemy sobie sprawę, że to nigdy więcej już się nie powtórzy – jest tylko teraz i tylko tu. Chciałoby się zakrzyknąć: – Chwilo trwaj! Ale już podczas trwania tego okrzyku z przerażeniem zdajemy sobie sprawę że jest za poźno – chwila już minęła.

Nie ujrzycie na tych zdjęciach: koncertu, publiczności czy zespołu, będą tam wokaliści, a jak wykonywali swój zawód? Jacy byli na scenie? Jaka była to muzyka? Mam nadzieję, że uda Wam się odnaleźć odpowiedzi na te pytania.

Dariusz J.

Like it on Facebook

[g-gallery gid=”24662″]

No tags for this post.