Kierunek Ameryka

Książki są świetnym sposobem na zapełnienie wolnego czasu i wzbogacenie swego życia w nowe punkty widzenia. Mogą też pomóc w podjęciu pewnych decyzji i zamianie tego, jak odbieramy rzeczywistość. Co tu dużo mówić, książki są cool.

Z tych właśnie powodów z wielką radością i ogromną ciekawością wziąłem udział w wydarzeniu roku, jak to zgrabnie zostało nazwane, premierze książki przygotowanej przez Wydawnictwo Evergreen antologii opowieści emigracyjnych: Kierunek Ameryka. Na kilka godzin w niedzielne popołudnie Sala Główna, Muzeum Polskiego w Ameryce, wypełniła się po przysłowiowe brzegi, autorami i czytelnikami.

18 autorów pierwszej polonijnej antologii emigracyjnej: Kierunek Ameryka

Przez czytanie można poznawać nowe tematy i poznawać różne punkty widzenia, opinie, z którymi można też wejść w wewnętrzną polemikę. Na nowo budować połączenie ze światem zewnętrznym, czytanie pomaga również w rozwijaniu umiejętności językowych i krytycznego myślenia. Książki dostarczają wielu inspiracji, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów i wprowadzaniu pozytywnych zmian w życiu. Bez czytania, życie staje się pozbawione wszystkich tych korzyści. Jest nudne, monotonne i ogołocone z nowych pomysłów. Bez dostępu do różnorodnych perspektyw, ludzie mogą tracić swoją kreatywność i zdolność do wyciągania wniosków. Brak czytania może również sprawić, że ludzie będą mniej zaangażowani w rzeczy, które dzieją się wokół nich. I to, co wydaje mi się obecnie najważniejsze, bez czytania, bez dostępu do literatury ludźmi łatwiej jest manipulować, wpychać do głowy spiskowe teorie i polityczne przekręty, łamać konstytucje i nadużywać prawa.

Książki o emigracji mogą pomóc czytelnikom zrozumieć, jakie są skutki emigracji, zarówno dla jednostek, jak i całych społeczeństw. Mogą one również zawierać informacje na temat skutecznych metod radzenia sobie z emigracją i jej skutkami, bo nie zna tych uczuć nikt, kto tego nie doświadczył.

Jeden z autorów co mu koronę przynieśli Bogdan Ogórek

Antologia opowieści emigracyjnych, przygotowana przez wydawnictwo Evergreen, to zbiór prawie dwudziestu opowiadań, które przedstawiają doświadczenia ludzi związanych z emigracją. Są w niej zawarte historie osobiste, które przedstawiają doświadczenia tych osób, jak również znajdują się tu opowiadania, których szkielet narracyjny oparty został na sytuacjach, które wydarzyły się naprawdę, lecz sama opowieść bezpośrednio nie dotyczy opowiadającego, choć w ten czy inny sposób, przedstawia skutki emigracji. Każda z historii jest inna, tak jak różne są nasze doświadczenia związane z tym zjawiskiem.

Według autorek projektu pomysł na antologię narodził się podczas spotkań, które miały swoje miejsce w Chicago w ostatni poniedziałek każdego miesiąca. Spotkania pod wspólną nazwą „Opowiedz nam swoją historię” przyciągały tych, którzy chcieli podzielić się swoją historią i tych, którzy chcieli jej wysłuchać. Niektóre z opowieści zainspirowały założycielki oficyny wydawniczej Evergreen, by skontaktować się z wybranymi osobami i w ten sposób stały się one pierwszymi autorami tekstów, które zostały zamieszczone w premierowej antologii. Aby wyrazić wdzięczność licznie przybyłym czytelnikom, autorzy po spotkaniu podpisywali książki, może po to, by zachęcić innych do dalszego czytania?

Przemiła osóbka Ania Włoch z pięknymi uszkami, jak to nazwała, a obok Jan Zieńko

Z pogoni za szelestem banknotów, głośnych zabaw w nieistniejących klubach rozrywki, podróżach po różnych stanach Ameryki i przygodach mniej lub bardziej kolorowych, wyłania się postać emigranta, który nie zawsze twardo stawiał kroki na amerykańskiej ziemi i niezależnie od tego, czy była to postać prawdziwa, czy wymyślona, to łączy ją jedna wspólna cecha – jest szalenie do nas podobny. Ma swoje radości i boryka się z tymi samymi problemami tak jak my teraz.

Wypada napisać, że było to wydarzenie inne od tych, w których uczestniczyłem wcześniej. Różniło się językiem i tempem prowadzenia, przekazem i emocjami. Zostało zgrabnie przygotowane, bez niepotrzebnych dłużyzn i piętnastominutowych podziękowań, bez pompatycznego języka, często niestosownego do miejsca i sytuacji. Jesteśmy świadkami wymierania dźwięków przewracanych kart książek, a ten jeden raz, kolejna próba wskrzeszenia polonijnej kultury może się udać, nic tak bowiem nie skupia uwagi, jak to, co dzieje się u sąsiada.

Autorzy: Sergiusz Zgrzebski, Wojciech Włoch, Dariusz Wiśniewski, Krzysztof Wawer, Robert N. Wachowiak, Sławomir Sobczak, Renata Romanek, Bogdan Ogórek, Andrzej Nowak, Julitta Mroczkowska Brecher, Iwona Marinucci, Jarosław Maculewicz, Małgorzata Kot, Ela Koc Stankiewicz, Voytek Glinkowski, Anna Czerwińska, Łukasz Chołodecki, Izabela Brodzińska.
Spotkanie poprowadzili: Ilona Waksmundzki i Jacek Zieliński
Zaśpiewała: Ania Włoch, której akompaniował Jan Zieńko na gitarze akustycznej
Zagrał również: Michał Niedźwiadek – saksofon

O wydawnictwie

Wydawnictwo Evergreen jest prywatną, niezależną oficyną wydawniczą kontynuującą tradycję polskich wydawnictw w Chicago. Nawiązuje do polonijnych tradycji publikatorskich, umożliwiając i pomagając autorom w realizowaniu ich planów wydawniczych. Oferuje redakcję, korektę, skład i druk książek, a także ghostwriting. Przygotowuje również audiobooki i e-booki. Tradycja polskojęzycznych wydawnictw w Chicago sięga XIX w. i choć od tego czasu czytelników dzielą pokolenia, to ciągle łączy ich język, a wyrażanie w nim emocji, snucie opowieści, opowiadanie historii jest najlepszą formą kultywowania i podtrzymywania kultury.

Wydawnictwo Evergreen w osobach od lewej Małgorzata Błaszczuk i Ewa Figurski (Uszpolewicz)
0
This field is required.

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Comments 2

  • Margaret Blaszczuk12/14/2022 at 10:35 pm

    Darek, dziękuję, dziękujemy! Teraz Kierunek Ameryka żyje już własnym życiem. Podoba mi się ten „szelest przewracanych kartek”; masz racje, ze staje się elitarny…

    • Dariusz12/15/2022 at 5:57 am

      Małgorzato, dziękuję że jesteś, że jesteście.
      Na własne życie książka musi zasłużyć i nie każdej się to udaje, ta przetrwała “narodziny” i płynie dalej, to ważny znak.
      To miłe odwiedziny.

  • Add Comment

     

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.