Droga do Jeruzalem

Nazywam się Oscar Wikfredo Medina Vasquez, mam 24 lata, urodziłem się w Hondurasie od czterech lat śpiewam , od roku rapuję o Jezusie i wiem dlaczego o Nim śpiewam. Tak zaczęła się moja wyjątkowa rozmowa, a raczej Oscara o tym co utracił, co zyskał i o jego szukaniu drogi do Jeruzalem.

Zacznę od początku. Pewnego dnia rozmowa z przyjaciółką z Polski doprowadziła mnie do wspomnień. Zaczęliśmy rozmowę o muzyce, o Tomku Beksińskim, a potem porównaliśmy pogodę tu i tam i mówiliśmy o tym, że „Nadchodzi zima”. Takie skojarzenia doprowadziły Annę do utworu „As It Is” zespołu Deine Lakaien.

Nadchodzi zima
Nadchodzi zima

Doświadczenie trzyma mnie przy życiu: „co z oczu to z serca”
Zaczynam odliczać „2, 3, 4, 5” uda mi się przetrwać, pozostawię to za sobą
Bardziej i bardziej czuję płatki śniegu, malutkie kryształki kłują w oczy
Opadają z wolno przesuwających się, ciemnych chmur w twoim nowiutkim raju

Naturalnie nie o atmosferyczną zimę nam chodziło, ale…

Tego dnia przypadkowo poznałem też Oscara. Podczas jednej z przerw obiadowych przechodził przy moim oknie. Na uszach miał słuchawki, niczego przed sobą nie widząc, głośno śpiewał, śpiewał coś po hiszpańsku. Tego dnia, koleżanka z pracy, przyniosła całe mnóstwo ulotek o organizowanej przez tutejszych księży pielgrzymce do Bazyliki „tej co depcze węża” czyli Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Wycieczka jak wycieczka, opłacasz, jedziesz, śpiewasz, wracasz. Oscar śpiewał inaczej. To był właśnie ten dzień gdy zrozumiałem, że chcę poznać go bliżej.

Moje Jeruzalem
Oscar w poszukiwaniu drogi, drogi do Jeruzalem

Śpiewam bo Jezus ochronił moje życie, śpiewam bo On każdego dnia napełnia moje serce pokojem i miłością. Ocalił mnie, pomógł i wciąż mi pomaga. — tak zaczął swą opowieść. Gdy zapytałem go — Dlaczego głośno śpiewasz pod moim oknem? Uśmiechnięty odpowiedział. — Pora by to wszystko zostało zakończone. Basta! Jezus jest wszystkim w moim życiu! W moim życiu było bardzo wiele narkotyków, straciłem wszystko co do tej pory miałem. W moim życiu pojawili się kłamcy, każdego dnia, powoli, wrogowie zabierali ode mnie wszystko co kochałem… moją rodzinę, mój wewnętrzny pokój, mój , moją dziewczynę, cały ! Moje życie wpadło do śmietnika, stoczyłem się na dno.

W mojej głowie w wyobraźni, przesuwałem mapę na której starałem się umiejscowić Honduras gdzieś tam pomiędzy Gwatemalą a Salwadorem, gdzieś pomiędzy śmiercią, bezdomnością, a brakiem medialnych i rzetelnych informacji. Potem doczytałem, że 90% mieszkańców kraju stanowią Metysi, czyli potomkowie Indian i Europejczyków, 7% — Indianie, 2% — Murzyni i zaledwie 1% to biali. Średnia długość życia w tym kraju wynosi 65 lat. Stopień analfabetyzmu utrzymuje się na poziomie 24%. 80% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa…

Moje Jeruzalem
Droga do Jeruzalem wiedzie różnymi zakamarkami ludzkiego życia

Oscar opowiadał mi jeszcze o tym, że narkotyki to nie wszytko. Mówił o ulicznych gangach i złodziejskich rajdach. Powiedział, że Jezus dał mu siłę aby wszystko to zmienić dookoła siebie. Zapytałem czy Go czuje? — On zmienił moje życie — odpowiedział — jestem tego dowodem. Wyszedłem z cienia i kroczę drogą pełną światła. Gdy idę ulicą i śpiewam o Nim to wiem, że dzięki niemu mam siłę śpiewać i wierzyć. On dał mi wszystko. Wszystko co mam w swoim życiu dostałem od niego. Dostałem nową miłość, dostałem nową rodzinę. To od niego otrzymałem na nowo uczucie miłości w moim sercu. Otrzymałem więcej niż na to zasługiwałem. — Chciałem go zapytać kto pisze mu teksty, lecz jakby wyprzedzając moje pytanie odpowiedział: — wszytko o czym śpiewam przeżyłem sam, jestem tego świadkiem, to jest moje świadectwo. Dlatego śpiewam swoimi słowami… dziękuję Ci Jezusie…

Wciąż jeszcze chciałem wiedzieć jak czuje się każdego poranka, budząc się i widząc nad sobą sufit nowego mieszkania. — Każdego dnia widzę swoją przyszłość, kiedy się budzę widzę co On robi z moim życiem, jak je zmienia. Śpiewam dla siebie i śpiewam dla tych, którzy jeszcze nie odnaleźli swojej drogi. Mam w sercu pokój i miłość — odpowiedział z uśmiechem na twarzy. Wtedy już wiedziałem, Oscar odnalazł swoją drogę do Jeruzalem, a Ty?

1

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.