koziolek matolek

Jedną z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci było 120 przygód Koziołka Matołka wydanej w roku 1933. Autor, Kornel Makuszyński niezwykłe, barwne i zwariowane przygody tytułowego koziołka wpisał zgrabnie i ułożył w rytmiczne czterowiersze pisane ośmiozgłoskowcem, a Marian Walentynowicz dodał po jednej ilustracji do każdego z nich. Tak się zaczęła historia trwająca już 80 lat!

koziolek matolek

co niezwykłego jest w tej opowieści, że piszę dziś o tym i dlaczego? wiele na to się składa i szybko postaram się na te pytanie odpowiedzieć. koziołek matołek cieszy się niezwykłą popularnością i sukces swój zawdzięcza nie tylko zgrabnym tekstom i towarzyszącym im ilustracjom, ale przede wszystkim ponadczasowemu przekazowi, który trafia nie tylko do dzieci ale i do dorosłych.

absolutnie zwariowane przygody łatwowiernego i przemiłego, czasem niezdarnego i naiwnego tytułowego koziołka należy też odczytywać w kontekście przygotowania do dorosłego życia.

Wtedy kozioł tak pomyślał: dłużej zostać tu nie mogę, muszę szukać Pacanowa i w tej chwili ruszam w drogę.

w końcu przychodzi ten długo oczekiwany dzień opuszczenia rodzinnego gniazda. pierwsze chwile stawiania własnych, odważnych kroków w przyszłym, samodzielnym życiu nie zawsze są łatwe, często potykamy się i popełniamy wiele błędów tak jak robi to matołek. jesteśmy zbyt naiwni i zawierzamy swoje sekrety osobom, którym nie powinniśmy nigdy podawać ręki. cieszymy się własnymi sukcesami i uśmiechamy do innych. podróżujemy coraz dalej i dalej od własnego domu, gonimy za szczęściem, oddalamy się od bezpiecznego portu, szukając tego, czego nigdy nie zgubiliśmy.

Westchnął cicho nasz koziołek i znów poszedł biedaczysko po szerokim szukać świecie tego co jest bardzo blisko.

przygody koziołka matołka w chicago zostały przygotowane przez dobrze znane paso pod dyrekcją barbary bliszty i opieką artystyczną wojciecha niewrzoła z gościnnym udziałem, lubianego, dobrze znanego najpopularniejszego aktora sceny teatralnej i telewizyjnej – pawła wawrzeckiego jako narratora całej opowieści. 120 przygód koziołka matołka w copernicus center wywołały wielki uśmiech na twarzach zgromadzonych licznie maluchów, które żywiołowo reagowały na graną muzykę, na czytany tekst i na wyświetlane ilustracje. całość przedsięwzięcia zamyka się w trwającej ogólnopolskiej wielkiej akcji: cała polska czyta dzieciom, a na naszym rynku polonijnym: cała polonia czyta dzieciom.

a jak było podczas przedstawienia? wszyscy, którzy pojawili się podczas tych dwóch dni pełnych wrażeń czy to w sobotę czy to w niedzielę na pewno nie żałują przeżytego wspólnie czasu, a tym, których coś ważnego zatrzymało w domu proponuję relację fotograficzną…

koziolek matolek

4

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.