All Souls Jazz

Muzyka bez granic i tu nie mam na myśli sztucznie budowanych zagród i płotów, pilnie strzeżonych kresek na kartograficznym papierze lecz piszę o pokoju między ludźmi, o wspólnym przenikaniu kultur i obyczajów, piszę też o savoir-vivre, a przede wszystkim piszę dziś o dobrej muzyce, granej w dobrej intencji w odpowiednim miejscu.

 All Souls Jazz

co mogło mnie skłonić do odwiedziń chopin theatre poniedziałkowym, mroźnym wieczorem jeśli nie oczekiwanie dobrej, muzycznej, krakowskiej atmosfery? nie pomyliłem się, w żadnym wypadku! nie zabraklo tam niczego ani ludzi, ani krakowskiej atmosfery, a przede wszystkim, co najważniejsze, nie zabrakło dobrej muzyki.

po raz piętnasty odbyły się krakowskie zaduszki jazzowe lub jak woli ich organizator w krakowskim duchu zaduszki jazzowe pod oficjalną nazwą all souls jazz. pod honorowym patronatem konsulatu polskiego w chicago reprezentowanego przez konsula roberta rusieckiego. czy trudno pomylić ze sobą te dwie imprezy? nie wiem i nie mi o tym sądzić lecz moja mała muzyczna uczta rozpoczęła się od przystawki czyli takiego akustyczny apetizera jakim był występ duetu: anna suda/maciej fortuna z płytą electroacoustic transcription of film music by krzysztof penderecki, świeże bity, popychane trąbką z elektronicznym brzmieniem jazzowo falowały w mojej głowie sycąc nienakarmiony umysł. gdzieś tam unosiły się nuty krzysztofa pendereckiego wybuchające wrzaskiem w holidays in saragossa czy oficjalną eksplozją wieńczącą całość interflow, a to był dopiero początek!

kilka minut przygotowań i na górnej scenie teatru pojawiła się grażyna auguścik z muzykami. na twarzy jej mógł zagościć tylko uśmiech po długiej, męczącej trasie koncertowej w polsce, zdążyła już zagrać dwa koncerty w chicago, pojawić się na all souls jazz i przygotować do kolejnego wyjazdu, tym razem do petersburga i moskwy. w znakomitej formie była nie tylko sama wokalistka ale też jej muzycy podróżujący z nią po świecie: matt ulery – bass, jon deitemyer – drums, john kregor – guitar, rob clearfield – piano. grażyna zaprezentowała kilka utworów z jej ostatniej płyty “man behind the sun” kto nie słuchał – niech żałuje! poezja nicka drake’a interpretowana głosem grażyny, a szczególnie w utworach: fruit tree oraz northern sky powala na kolana.

potem mogło już być tylko “smaczniej”. na scenie pojawił się długo oczekiwany saksofonista jazzowy – zbigniew namysłowski. oficjalne albumy muzyczne z jego nazwiskiem są sprezedawane od roku 1964, a współpracował między innymi z: krzysztofem komedą, czesławem niemenem, michałem urbaniakiem, krzysztofem herdzinem czy leszkiem możdżerem, te nazwiska to już klasyka i historia polskiej muzyki jazzowej. zaczęło się zupełnie niewinnie, kompozycja few warm words – jarka śmietany, zaraz “zmieniono talerze” i pojawił się na nich double jerry – adama czerwińskiego tego samego, który w roku ubiegłym odwiedził nas właśnie z jarkiem, potem “wniesiono danie główne” zabrzmiała kompozycja 7/11 lub jak kto woli piąte przez dziesiąte, western ballad, aż wreszcie jadąc zakopianką. można tu jeszcze doliczyć coś nadzwyczajnego i niespodziewanego zarazem, wspólne granie/śpiewanie z góralską orkiestrą z chicago.

aż wreszcie przyszedł czas na użycie szczypty spices w osobie wielce utalentowanego australijskiego multi-instrumentalisty czyli bill neal band. jak zwykle już, rozpoczął bardzo piękną balladą dom wschodzącego słońca, a potem już się samo potoczyło. opowiadając różne dykteryjki oraz rozpoczynając jam session z maciejem fortuną, bill neal na trwale wpisał się już w historię all souls jazz festival w chicago.

W tym roku wystąpili:
Zbigniew Namysłowski Quartet – Zbigniew Namyslowski – sax, Adam Czerwinski – drums, Vijay Tellis-Nayak – piano, Eric Hochberg – bass ☻ Bill Neal (Australia) sax ☻ Better than TV – Dough Rosenberg Quartet – Dough Rosenberg, Rob Clearfield, Matt Ulery, and Makaya McCraven ☻ An On Bast (Anna Suda) / Maciej Fortuna – trąbka, live electronics ☻ Tom Pilewski Band features top Chicago musicians: Malgorzata Petr (vocal), Tom Pilewski (drums), Andy Grzelak (bass), Jonathan Dawson (guitar) and Michal Sztygar (piano) ☻ Wishing Well – Sergiusz Zgrzebski band ☻ Mieczysław Wolny – flute ☻ Ludomir Marcin Januszkiewicz (Chicago Coalition) and Frieda Lee ☻ Grażyna Auguścik Band ☻ Ted Janik Band ☻ Le Percolateur – Marielle de Rocca-Serra –violin, Stacy McMichael – bass, Sam Random-guitar, Kevin Rush-guitar, Candance Washburn-vocal ☻ Xazz Quintet. Smacznego 🙂

0

Comments 2