Kolorowa tradycja świąt

W Muzeum Polskim w Ameryce po raz dziesiąty odbyły się doroczne warsztaty tworzenia tradycyjnych polskich ozdób choinkowych.

W sobotę 14 grudnia dzieci i dorośli uczestniczyli w warsztatach tworzenia polskich ozdób choinkowych. Przy okrągłych stołach w świetlicy budynku MPA zebrali się chętni do nauki wyczarowywania cieszących oko ozdób choinkowych – z papieru, bibułki, słomy, patyczków, waty, koralików, styropianu i tkanin.

kolorowa tradycja

Licznie tego roku przybyłym wytrwale pomagali od lat ci sami wolontariusze. Pod czułym zaś okiem instruktorów: Mirosławy Link, Lidii Kowalewicz, Haliny Misterki, Anny Rafacz, rodziły się świąteczne ornamenty. Wśród tegorocznych wzorów na uwagę zasługiwały papierowe anioły, góralskie bombki z tkanin, reniferki oraz małe choineczki z tasiemek i koralików. To właśnie te elementy cieszą się największą popularnością i o nie najczęściej pytają uczestnicy warsztatów.

Tegoroczne warsztaty poprowadzone zostały w blasku betlejemskiego światła pokoju, pod hasłem: „Światło, które daje moc” i były przede wszystkim przygotowaniem do świąt. Przeniesiona bowiem tu została symbolika okrągłego stołu, przy którym siedząc, można tworzyć rzeczy piękne i rozmawiać wspólnie w zrozumieniu i pokoju.

Jak zwykle warsztaty tworzenia polskich ozdób choinkowych odwiedzili nie tylko Polacy, przede wszystkim byli to amerykanie polskiego pochodzenia, często już niemówiący po polsku. Tego typu wydarzenia są dla wielu, pewnego rodzaju pomostem z historią i z tym co niejednokrotnie utracili na zawsze. Podkreśla to misję muzeum: zachowania przeszłości dla przyszłości. Warsztaty polskich ozdób choinkowych, które otworzyli dyrektor placówki Małgorzata Kot oraz prezes Ryszard Owsiany, odwiedziła skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, życząc zebranym spokojnych i rodzinnych świąt.

Uczestnicy sobotniego spotkania mogli też zwiedzić muzeum, a po zakończeniu warsztatów zaproszeni zostali do Sali Głównej MPA na uroczystość przekazania światełka betlejemskiego. Jego historię opowiedziała harcmistrzyni Lucie Bucki. W tym roku światełko z jej rąk odebrał prezes MPA Ryszard Owsiany. Każda rodzina zainteresowana tą tradycją opuściła gościnne mury muzeum już z własnym światełkiem oraz z ornamentami na choinkę i oczywiście z oczekiwaniem na kolejną, przyszłoroczną edycję warsztatów tworzenia polskich ozdób choinkowych.

Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
Kolorowa tradycja świąt
0

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.