Pomaganie jest dziecinnie proste

Pomaganie jest dziecinnie proste – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja WOŚP i miała na celu zebranie funduszy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

To już dziesięć dni minęło gdy po ulicach Chicago rozlały się czerwone serduszka z polskimi literkami. W Polsce i tu także, nie cichnie sprawa zabójstwa i mowy nienawiści. Wielu znajomych o tym rozmawia. Jurek Owsiak zdecydował się wycofać rezygnację z dalszego dyrygowania Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i powrócił silny naszymi prośbami, uwierzył naszym słowom. Już jako szef WOŚP złożył skargę do KRRiT ws. animacji Barbary Pieli, którą pokazywano w TVP Info i to też cieszy. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami lecz skoro tak wiele jeszcze się dzieje, postanowiłem do niego powrócić. Warto.

dziewczeta w tancu

W niedzielę, 13 stycznia orkiestra zagrała po raz 27. Jak co roku Chicago zagrało też. Stało się tradycją, że wszelkie koncerty oraz wydarzenia towarzyszące temu wielkiemu wybuchowi niepohamowanej radości pomocowej mają swoje miejsce w budynku Fundacji Kopernikowskiej, tak było w tym roku.

W Chicago od kilku lat finał WOŚP stał się festiwalem polskości, a oprócz radości płynącej z pomagania jest także źródłem dumy ze swego pochodzenia. Jak zwykle bywa z młodymi ludźmi na przekór wszelkiej maści pseudo dziennikarzom oraz zadufanym w sobie znawcom każdego tematu tak i w tym roku na ulicę Chicago wyszli wolontariusze z puszkami. Odbyły się mini sztaby WOŚP, kwestowano i organizowano spotkania, szczęśliwie zakończone wspaniałym finałem w Copernicus Center.

WOŚP to wciąż niewytłumaczalny filantropijny ewenement po obu stronach oceanu, a także w Azji i Australii. W tegorocznym finale WOŚP w Chicago zadeklarowało i wzięło udział ponad 40 polonijnych sklepów i restauracji oraz trzy kościoły i 21 polskich szkół. W tych miejscach kwestowało 97 wolontariuszy. Sztab poprowadził po raz drugi Andrzej Hryń, który w rozmowie ze mną podkreślił, że tegoroczne dowodzenie sztabem wydało mu się o wiele łatwiejsze po ubiegłorocznych doświadczeniach. Za wolontariuszy odpowiadały Anna Ejsmont i Marta Kulikowska. W tym roku zarejestrowano 222 wolontariuszy w tym młodzieży poniżej 16 roku życia – 36, młodzieży w wieku 16-18 – 7, a dorosłych 18+ było 179, razem z 333 puszkami. Tegoroczna najmłodsza wolontariuszka miała 4 latka.

wolontariusz WOŚP w Chicago

Kulminacja nastąpiła w niedzielę. Amerykańska drużyna hokejowa Black Hawks także poparła idee WOŚP i ofiarowała na aukcje podpisane przedmioty. Były też i fanty od polskich sportowców. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyło się złote serduszko z numerem 1, które podczas radiowej licytacji sprzedano za niebagatelną sumę $8.000! Na drugim miejscu znalazło się złote serduszko przysłane z Polski, które po licytacji na falach radia PolskiFM znalazło swego nowego właściciela za $4.800.

Serduszka WOŚP

Występy w budynku Fundacji Kopernikowskiej podzielono na dwie sceny: dziecięcą i dużą. Na scenie dużej prowadzono finał i tam wystąpiły nasze rodzime gwiazdy muzyczne: Khary Laurent, Deleted Society, Justyna and The Company, KÆYRA i Conscious Rockers. Wykonawcy prezentowali zróżnicowany poziom muzyczny i trzeba przyznać, że niewątpliwym hitem finału WOŚP stal się ponad 30 minutowy występ Karoliny Baran aka KÆYRA, choć wiele pozytywnej emocji wywołali pozostali muzycy z wciąż uśmiechniętym Khary’m na czele. Na dużej scenie spotkali się też wszyscy wolontariusze i pomagający, pozując do wspólnego zdjęcia.

Przez czas finału scena dziecięca usytuowana była w aneksie. Trwały tam zabawy dedykowane najmłodszym. Wśród wykonawców znaleźli się: ABC Dance Academy, DJ Bart, Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska, Centrum Ekspresji Artystycznej SZEPTY i Zespół Hejnał, Studio Muzyczne Elizy Idec, „Dzika – gimnastyka dla smyka” z fitness dla dzieci, Warsztaty Teatralne „Little Stars” oraz Interclub Dance Academy. Było też malowanie buziek z You Can Be My Angel Foundation, „Łańcuch Dobrych Serc” z Warsztatami Teatralnymi Little Stars i Fabryką Wyobraźni Patrycji Stępniak. Swoje miejsce znalazł też kącik plastyczny z Art Painting i Decorating Doroty Tomczyk, „Cukrowe Usta” z Sugar Hair Salon, makijaże z Kasią Wałat, odbyły się warsztaty budowlane z ekipą The Home Depot trwały tam też loterie i konkursy z nagrodami.

Podczas finału w holu, tuż obok wejścia do aneksu, można było zakupić ciepły wojskowy posiłek przygotowany przez ekipę rekonstruktorów z XII Pułku Ułanów Podolskich oraz małe co nieco na słodko. Dzięki pomocy Fundacji Kopernikowskiej liczenie pieniędzy odbywało się w wydzielonym do tego osobnym pomieszczeniu przed którym przez czas trwania finału, czuwał strażnik.

Jak liczono pieniadze

W chwili pisania tego tekstu oficjalna, policzona kwota, zebrana podczas XXVII Finału WOŚP w Chicago wynosiła: $190,150.00 i liczenie wciąż trwało. Jest to suma bez końcowego podliczenia zawartości wszystkich puszek, licytacji i czeków. Ten kolejny rekord to niewątpliwie cudowna nagroda dla tych wszystkich, którzy dostrzegli bezsens podziału na lepszych i gorszych. Dla tych, którzy zrozumieli co było przesłaniem tegorocznego finału: Pomaganie jest dziecinie proste, a tych którzy potrzebują i są bezbronni jest naprawdę wielu. Liczy się przede wszystkim POMOC, a tej w Chicago, w sercach młodzieży i osób starszych w tym roku nie zabrakło.

Chicago, dziewczynka zapala znicz by Peter L Jezioro

Wydarzenia w Polsce odbiły się echem w Chicago. Poruszyły one nie tylko samych organizatorów, ale przede wszystkim tych, bez których bezinteresowności nie można mówić o sukcesie w Wietrznym Mieście – wolontariuszy. Tuż po ogłoszeniu smutnej informacji, która jak ciemne chmury dotarła z kraju, w poniedziałek, późnym wieczorem grupa prawie 100 osób zebrała się na placu przed Fundacją Kopernikowską gdzie zapaliła znicze i zabrzmiała piosenka w wykonaniu Simon & Garfunkel „Sound of silence”.

khary laurent
karolina baran
wolontariusze wosp na scenie, wspolne zdjecie
karolina baran podczas wystepu
0

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.