Happy End na happy end

Happy End na happy end. Od stycznia 1975 roku do późnego popołudnia 29 listopada 2015 roku minęło zaledwie 40 lat. Dla publiczności zgromadzonej w sali koncertowej Copernicus Center to kilka godzin dobrej zabawy.

Rewia? Tak! Show? Tak! Lecz wbrew zapowiedziom na pewno nie był to koncert pożegnalny! Happy End, zespół z czterdziestoletnim bagażem dorobku dał na scenie czadu. Swymi walorami audio-wizualnymi przewyższając niejeden polonijny projekt muzyczny czy filmowy, udowodnił kto ma klucze do marketingowego sukcesu na polonijnym rynku Chicago.

Jeśli był w Chicago człowiek nieświadom tego, jak mieli na imię właściciele historycznego już klubu pod nazwą DiDi, po niedzielnym koncercie, zapewne nie ma już wątpliwości. Danusia i Zbyszek Nowak to duet wyjątkowy. Dla zgromadzonej publiczności zagrali i zaśpiewali przeboje, które, pamiętane nie tylko przez fanów, wciąż wywołują łezkę w oku: „Ballada o Marii Magdalenie”, „Ja Cię kocham, a ty śpisz”, „Mucho te quiero mucho” i oczywiście przebojowe „Jak się masz kochanie?”. Muzycy mieli szansę wypełnić swą muzyką całą scenę, jednak to kontrast, pomiędzy młodymi ciałami tancerek, ze Studia Muzycznego Jump, niejednokrotnie przykuwał spojrzenia publiczności szczególnie podczas ekspresyjnego wykonania kankana.

Był to koncert pełen niespodzianek, nagłych zwrotów akcji i muzyki z minionych dni. Pierwszą z nich okazało się gościnne uczestnictwo gitarzysty z pierwszego składu grupy, Jacka Pogorzelskiego. Wystąpiła z nim jego żona, wywołując burzę oklasków. Podczas całego koncertu Danusi i Zbyszka Nowaków towarzyszył im zespół Orient Band. Kolejną niespodzianką okazały się ponowne zaręczyny głównych bohaterów wieczoru z wyświetlaną fotograficzną prezentacją.


Zespół Happy End rozpoczął swą działalność w Łodzi w roku 1975. Wylansował jeden z największych przebojów „Jak się masz kochanie”. Zespół występował i zdobył wiele nagród w takich krajach Europy jak Czechosłowacja, Finlandia, NRD, Norwegia, ZSRR i Szwecja. Występował w polonijnych ośrodkach w Kanadzie i USA. Grupa pojawiła się także na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W roku 1979 zespół zmienił swój skład i wkrótce się rozwiązał. W stanie wojennym nie zagrał ani jednego koncertu. Nowakowie w roku 1983 wraz z synem wyemigrowali na stałe do Chicago, gdzie otworzyli salę bankietową DiDi występując w niej pod nazwami Duo Happy End oraz Zbyszek & Danusia Happy End reaktywowali zespół w roku 1988. Zaliczani są do muzycznego stylu pop-rocka. W pierwszych latach swej wielkiej kariery idealnie wypełnili przestrzeń, która powstała między szybko rosnącym nurtem disco-polo a polskim rockiem końca lat ’70.

3

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.