Human

Kiedy określasz się mianem Indianina, Muzułmanina, czy Chrześcijanina lub może Europejczyka, jakkolwiek, to rodzisz przemoc. Czy dostrzegasz dlaczego jest to przemocą?

Pojawiło się w mojej poczcie kilka listów, a ich autorzy twierdzą, że za dużo piszę o muzyce, której korzenie sięgają głęboko w ziemię amerykańską. Postanowiłem to zmienić. Dziś będzie o muzyce europejskiej.

Anglia wkrótce opuści UE, rozpocznie się proces już teraz nazywany Brexitem i nielicznym będzie dane zrozumieć przyczyny takiego postępowania. Masy bowiem nie potrzebują pamiętać angielskich zapędów kolonialnych ani wydarzeń na Falklandach, masy bowiem żyją dniem dzisiejszym. Powrócę do tematu.

Rory Graham urodził się w 1985 roku w Uckfield, East Sussex w Anglii. Jest tekściarzem i piosenkarzem bardziej znanym pod pseudonimem – Rag’n’Bone Man. Karierę muzyczną rozpoczął w szkole średniej w wieku 15 lat. Wkrótce, namówiony przez ojca, mając zaledwie 19 lat rozpoczął regularne występy śpiewając bluesa w niewielkich, lokalnych pubach i tawernach. Jego pierwszy singiel zatytułowany „Human” wydany został przez firmę Columbia Records w lipcu 2016 roku. Singiel w zawrotnym tempie wskoczył na pozycję pierwszą, singlowych list przebojów Austrii, Niemczech, Belgii i Szwajcarii a piosenka „Human” została nagrodzona złotem w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Austrii i Holandii. Nie tak dawno, bo 10 lutego 2017 roku, Rag’n’Bone Man zadebiutował nowym albumem, który otwiera tytułowy utwór „Human”.

Co takiego sprawia, że jego odbiorcy chcą go słuchać, że zatrzymują się na kilka chwil by obejrzeć videoclip na którym nagie dziewczę nie siedzi na rozhuśtanej stalowej kuli uderzającej w naprędce postawiony mur, a sztucznie uśmiechnięty playboy nie wykrzykuje na temat Malinowej Dziewczyny? Niewątpliwie sprawia to warstwa tekstowa, która prostymi słowami opowiada o nas, ludziach i trafia w samą dziesiątkę, pozostawia w głowie to coś więcej. Prosty bit towarzyszący szorstkiej wokalizie porównać można do pierwszych folkowych prób ubrania emocjonalnego przekazu w równo skrojone szaty muzycznych reguł i zasad.

Tytułowe Human to angielskie słowo, które tłumaczone na język polski, oznacza: to co ludzkie, przynależne do ludzi. W sposób bardzo personalny, zinterpretowane przez wokalistę, dotyczy nas wszystkich.

Niektórzy mają prawdziwe problemy
Niektórzy nie mają szczęścia
Niektórzy myślą, że mogę rozwiązać ich problemy
Panie, o niebiosa

I tak oto na drodze służącej zrozumieniu tekstu trafiamy w odwiedziny do Mateusza Ewangelisty 10:27

What I tell you in the dark, speak in the daylight; what is whispered in your ear, proclaim from the roofs.
Co wam w ciemności mówię, powiadajcie na świetle; a co w ucho słyszycie, obwoływajcie na dachach.

Rory śpiewa głośno to co mówię szeptem. Rory szepce to co wykrzykuję każdego dnia.

Pod przygotowanym dla Was linkiem dostępny jest cały tekst piosenki Human – zapraszam.

Wracając do słów hinduskiego filozofa Jiddu Krishnamurti otwierających dzisiejszy wpis. Pełną wolność można osiągnąć poprzez uważną obserwację własnego umysłu, wolną od idealizmu i zagłębiania się w doktryny.

 

Spójrz w lustro, co widzisz?
Czy widzisz wyraźniej, czy może jesteś oszukiwany?
W co wierzysz?
Bo żaden ze mnie prorok ani zbawiciel
Powinieneś zwrócić się gdzieś wyżej

Nie zrzucaj twojej winy na mnie

0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.