Janusz Radek w ogrodach PNA

Ukoronowaniem chicagowskich obchodów 25-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” był koncert Janusza Radka. Zanim jednak pojawił się on na scenie, wystąpiła wielokrotnie nagradzana w konkursach muzycznych laureatka polskiej edycji „Must be the music” Katarzyna Zaręba i zespół Profusion.

Złaknionych tekstów Niemena, Staffa czy Poświatowskiej – Janusz Radek nie zawiódł.  Instrumentalista z dyplomem historyka, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wokalista, muzyk, kompozytor i autor tekstów jest sztukmistrzem interpretacji. Koncert był nadzwyczajny w scenograficznej prostocie: dwóch mężczyzn na scenie, w błyskach dźwięków, przy wtórze promieni zachodzącego słońca. Wymarzony klimat. Tomasz Filipczak, bo o nim też mowa, pomógł muzycznie przy klawiszach w tworzeniu tego magicznego nastroju.

Janusz Radek w ogrodach PNA
Janusz Radek w szczerej rozmowie

Podczas koncertu można było usłyszeć najbardziej znane utwory z dorobku artysty, a także te ze współpracy z Piotrem Rubikiem. W Polsce Janusz Radek jest świetnie rozpoznawaną twarzą, pełną ekspresji i nienagannej dykcji. Często zapraszany do brania udziału w specjalnych koncertach, znany też z tego, że wykonuje wówczas jednorazowo, wyjątkowo na tę okazję  przygotowane utwory lub covery znanych piosenek.

Janusz Radek w ogrodach PNA
Katarzyna Zaręba czyli etno w najlepszym wydaniu

Profusion oraz Katarzyna Zaręba i Janusz Radek – dwójka wykonawców z Polski zdobyła serca tych nielicznych, którzy przybyli na koncert.  Bez nieudolnych agencji promocyjnych zapewne uda się nam przeżyć i zachować narodową tożsamość. Bez kultury – raczej nie.

Janusz Radek w ogrodach PNA
Profusion potrafi śpiewać Klenczona

Tekst opublikowany również na stronach Dziennik Związkowy

32

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.