rose and the rime

Przedstawienie “Rose and the Rime” w Teatrze Chopina, 1 marca, zorganizowane zostało jako spektakl dedykowany jubileuszowi pracy Muzeum Polskiego w Ameryce skupiając publiczność zarówno angielsko jak i polsko języczną. Z Muzeum Polskiego w Ameryce przybyli: Joseph Drobot, Maria Cieśla, Jan M. Loryś.

Spektakularną sztukę “Rose & the Rime” napisał Nathan Allan, Chris Mathews oraz Jake Minton, a wyreżyserował i publiczności przedstawił Nathan Allen. Wystawiana jest jako 12. już sezon przez The House Theatre of Chicago.

Jeśli chcesz by twoje dzieci były inteligentne – czytaj im baśnie,
lecz jeśli chcesz by twoje dzieci były bardziej inteligentne – czytaj im więcej i więcej baśni.

Albert Einstein

Nowoczesna baśń ubrana w słowa zachodniej kultury opowiada o małej lecz z wdzięcznie brzmiącą nazwą Radio Falls miejscowości, gdzieś w Michigan tuż przy jeziorze. Od lat zasypanej śniegiem, zamkniętej i zapomnianej, otoczonej nieustającymi śnieżycami i nawałnicami. Jest symbolem miejsca z którego nie można wyjść, wyjątkowo łatwo można tam trafić lecz bezskutecznie szukać drogi powrotnej. Młoda, pełna radości życia tytułowa Rose w dniu swoich urodzin postanawia przerwać to niekończące się pasmo zimnych powiewów śniegowych płatków i uratować wylęknione dusze śpiące w zimnych sercach mieszkańców Radio Falls. Jak się okazuje na miasteczko została rzucona klątwa przez wiedźmę Rime. Ku wielkiej radości wszystkich – udaje jej się to! Lecz w chwilę potem mieszkańcy przekonują się, że każda moneta ma swoje dwie strony. Siła, która pomaga nam realizować nasze najskrytsze marzenia, prowadzi nas w życie wypełnione miłością i radością ma swoje alter ego w którego cieniu żyje złość, zazdrość, zawiść…

Spektakl, otrzymał już bardzo wiele świetnych recenzji głównych mediów amerykańskich Chicago Critics, Chicago Times, z pewnością potrafi zadowolić nie tylko osoby dorosłe tematem uniwersalnej walki dobra ze złem, ale także starsze dzieci, których nie zabrakło tego popołudnia w teatrze Chopina. Po przedstawieniu aktorzy spotkali się z publicznością przy lampce szampana i słodkim stole.

6

Comment 1