Strange fruit

Czasem do głowy przychodzi wielkie nic, a czasem jest tam taki korek, że aż trudno wyobrazić sobie gdzie to wszystko się mieści.

Dziś przyszło wspomnienie. Przyznam, że trochę niezaplanowane ale jednak. Przed stu laty 7 kwietnia przyszła na świat osoba, której życie, jak niewiele innych osób do tej pory, wyśpiewała sama, chyba tak było jej najłatwiej żyć. Eleonora Fagan, bo o niej piszę, zasługuje na bardziej obszerny post, którego teraz nie popełnię. Zatrzymam się jedynie na jednym, wyjątkowym utworze. Strange fruit w jej wykonaniu to zaledwie, a może aż, trzy minuty poruszającego wiersza napisanego przez żydowskiego nauczyciela z Bronx’u, Abela Meeropola, po tym gdy ujrzał lincz na czarnoskórych mieszkańcach miasta. Ten protest song przeciwko takiemu traktowaniu drugiego człowieka w końcówce roku 1930, Billie Holiday rozpoczęła współpracę z wytwórnią Columbia, a Strange fruit wykonała po raz pierwszy oficjalnie w 1939 roku w jednym z nowojorskich klubów w dzielnicy Greenwich Village. Tyle suche fakty.
Prezentowane zdjęcie pochodzi ze zbiorów abhmuseum bo czasem warto wiedzieć więcej. Co ono prezentuje nie muszę opisywać. Przerażające są twarze ludzi na pierwszym planie. I twarz człowieka z wyciągniętą ręką wskazująca na drzewo. I jakże dziwna jest delikatna twarz dziewczyny trzymanej za rękę przez uśmiechniętego chłopaka. Pamiętając, że jest to rok 1930 wciąż potrafię dopatrzyć się na tym zdjęciu znajomych twarzy, niestety.

Souvenir Portrait of the Lynching of Abram Smith and Thomas Shipp, August 7, 1930, by studio photographer Lawrence Beitler. Courtesy of the Indiana Hisorical Society.
Souvenir Portrait of the Lynching of Abram Smith and Thomas Shipp, August 7, 1930, by studio photographer Lawrence Beitler. Courtesy of the Indiana Hisorical Society.

 

Zastanawia mnie o czym myślała, wpatrzona w jeden punkt, daleko przed sobą, śpiewając: Drzewa na południu wydają dziwne owoce / krew jest na liściach i krew na korzeniach / czarne ciała kołyszą się w południowym wietrze / dziwny owoc wisi na drzewie topoli.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=h4ZyuULy9zs

…bo gdy wymawia poszczególne słowa, a raczej je ostro kończy, grymas na jej twarzy można odczytać tylko na jeden sposób. Dziś, w setną rocznicę urodzin Billie Holiday, życzę każdemu trochę więcej emocji płynącej ze słuchania muzyki tej nie granej przez rozgłośnie radiowe.

6

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.