Yakshagana

Yakshagana to forma teatralna łącząca w sobie doprawdy w sposób niezwykły taniec, muzykę, dialogi, kostium, makijaż i techniki sceniczne w jedną formę. Ten teatralny styl często nazywany jest operą lecz to nie wszystko…

Jest kilka zadziwiających faktów dotyczących tego tańca jak ten, który mówi o tym, że Yakshagana lub bardziej swojsko Jakszagana tradycyjnie wykonywana jest od zmierzchu do świtu, trwa całą noc. Przygotowanie aktora/tancerza trwać może nawet do czterech godzin, a ciężar stroju dochodzi do 20 kilogramów.

Forma tego tańca najbardziej jest popularna w zachodniej części indyjskiego stanu Karnataka, a przedstawiane opowieści dotyczą zaczerpniętych historii ze starożytnych eposów i puran. Tyle suchych faktów.

Chciałbym jeszcze od siebie dopisać, że całość połączona z muzyką wywołuje naprawdę niesamowite wrażenie. W postaciach aktorów dostrzegam wiele konotacji do dobrze mi znanych religii. Poprzez dostrzeżenie stroju, mimikę i ułożenie dłoni potrafię dodać i dopisać swoją własną historię. Chcę się tymi fotografiami podzielić by już dłużej nie leżały schowane. Bo nie warto zamykać się we własnym świecie znanych dobrze przepisów kulinarnych, ani tym bardziej języka brzmieniu. Nowe otwiera drzwi na szersze rozumienie świata i bliźnich. I tego wszystkim życzę: szeroko otwartych drzwi na inne kultury, cieszcie się, dopóty, dopóki możecie.

Wszystko to dzięki uprzejmości Yakshahejje school of Yakshagaana  w Indianie.

4

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.