Kansas

Kansas – amerykańska progresywna grupa rockowa powstała w 1970 r. w mieście Topeka, stan Kansas. W Chicago wystąpiła 1 listopada z nowojorskim supportem w postaci grupy Arch & Stones – młodych, ambitnych, rockowych.

Kansas

Na określenie “grający rocka progresywnego” zasługuje muzyka tworzona przez kilkanaście grup w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych, na czele z “Wielką Szóstką”: ELP, Genesis, Jethro Tull, King Crimson, Pink Floyd i Yes. W Polsce to min. Exodus, SBB czy RSC. Dla rocka amerykańskiego Kansas jest właśnie tym czym dla brytyjskiego były grupy Genesis, ELP lub Yes.

Kansas była jedną z niewielu grup amerykańskich, które włączyły się w nurt progresywnego rocka. Charakterystycznym dla grupy było bogate brzmienie oparte na obecności w składzie skrzypiec, dwóch gitar prowadzących, symfonicznego brzmienia instrumentów klawiszowych, łagodnie brzmiącego i silnego śpiewu oraz na rozbudowanej ornamentyce. Dołączyć do tego należy interesujące liryczno-filozoficzne teksty.

Mimo niewątpliwej progresywności, grupa zdołała utrzymać hardrockowy, a nawet heavymetalowy charakter swej muzyki. Grupa ma na swoim koncie szereg rockowych przebojów, do najbardziej znanych należą: Carry on my Wayward Son i Dust in the Wind.

Pod koniec lat 70. grupa przeszła szereg zmian personalnych, zbliżając się również w kierunku głównego nurtu hardrocka. Grupa nagrywa i koncertuje do dziś. W ostatnich nagraniach wraca do swych progresywnych korzeni czego dowodem był udany koncert w Chicago.

Obecny skład zespołu tworzą: Phil Ehart – perkusja, Billy Greer – gitara basowa, Rich Williams – gitara, Steve Walsh – śpiew, instrumenty klawiszowe, David Ragsdale – skrzypce, gitara.

0

Comments 2