Paryski syndrom, piwo i dobry film

W dzisiejszym poście poruszę temat choroby turystycznej, a także napiszę o degustacji piwa, muzyce, a także wspomnę coś o sztuce filmowej, ale zacznijmy od początku.

Syndrom paryski. Oczekiwania przeciw realiom. Tak najprościej nazwać można wyjątkowy dysonans między oczekiwaniami, a realiami. Ta przykra dolegliwość występuje u turystów, najczęściej japońskich, którzy odwiedzając Paryż odkrywają, że miasto nie spełnia ich oczekiwań, a ich wymarzony lub znany z literatury obraz miasta w znaczny sposób odbiega od współczesnej rzeczywistości.

Jimi Hendrix na świat przyszedł w Seattle, jestem pewien, że dziś nie poznałby swego miasta, tak wielu tu Azjatów, innych obcokrajowców, a miasto tętni, dyszy i swymi ramionami sięga coraz głębiej w dalekie przedmieścia. Korporacje zabierają życie wypluwając z siebie fragmenty złotego cielca, którym zwykli ludzie ogromnie się cieszą – łatwym i szybkim dostępem do dóbr materialnych.

Allen Klein był amerykańskim biznesmenem, trzeba przyznać wielce kontrowersyjnym, wydawcą muzyki, przedstawicielem pisarzy i dyrektorem pewnej wytwórni płytowej. Został zapamiętany przez swoją twardą osobowość i agresywne taktyki negocjacyjne z których wiele ustanowiło wyższe standardy branżowe rekompensat dla artystów nagrywających muzykę. Wśród wielu znakomitych nazwisk, pod swoje skrzydła przygarnął także zespół The Beatles.

Klein with John Lennon, Paul McCartney, and Ringo Starr.
Klein with John Lennon, Paul McCartney, and Ringo Starr.

W roku 1970 gdy film Alejandro Jodorowskyego zatytułowany „El Topo” przebojem zdobywał festiwale filmowe, Gene Siskel z Chicago Tribune skomentował go jako prezentację obrazów, wizualizacji, zamkniętych w ramach kultury narkotykowej. Sam film cieszył się sporym uznaniem wśród odbiorców, pozytywnie wypowiadali się o nim John Lennon i George Harrison, a rok później Lennon i Yoko Ono przekazali spore pieniądze na kolejną produkcję Jodorowskyego.

The Holy Mountain (La montaña sagrada) to meksykański film surrealistyczno-fantastyczny z roku 1973 wyreżyserowany, napisany i wyprodukowany przez Alejandro Jodorowskyego, on sam również w nim zagrał. Producentem tej filmowej perełki, pokazywanej na międzynarodowych festiwalach filmowych między innymi w Cannes oraz Nowym Jorku i San Francisco był nie kto inny jak Allen Klein.

Na zachodnich przedmieściach Seattle w roku 2014 otwarty został browar dość wyjątkowy. Pod nazwą Holy Mountain Brewing kryje się tajemnica piwa, którego nie można nie spróbować będąc w tym mieście. Po całym dniu bombardowania elektronicznymi listami, odebraniu setki telefonów podczas służby u korporacyjnego molocha, to miejsce wydaje się być oazą spokoju pomiędzy kampusem Microsoft, a kulami Amazonu. Gorąco polecam.

holy mountain
2

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.