Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości zostały zainicjowane 9 listopada uroczystym spotkaniem na terenie polskiej placówki konsularnej w Chicago. Stało się już zwyczajem, że przybywających do Konsulatu Generalnego RP osobiście witał konsul generalny Piotr Janicki.

Ponad 160 przybyłych tego wieczoru gości, weteranów, księży oraz polonijnych przedstawicieli szkolnictwa i kultury konsul Małgorzata Bąk-Guzik zaprosiła do uczestnictwa w premierze filmu „Filary Chicago” mającego za zadanie przypominanie o roli i wkładzie Polaków w powstanie i rozwój Wietrznego Miasta. Film ukazuje tańczących górali w strojach ludowych, zarysy najważniejszych polskich kościołów malowniczo wpisanych w architekturę Chicago oraz bohaterów narodowych Kościuszkę i Pułaskiego. Promocyjny spot został wyprodukowany przez Konsulat Generalny RP, a adresatami są przede wszystkim odbiorcy amerykańscy.

Po wspólnym z Sylwią Kozielec odśpiewaniu hymnów narodowych głos zabrał konsul Piotr Janicki. Zwracając się do zebranych przypomniał historię i znaczenie święta oraz najważniejsze, związane z tym wydarzeniem, daty i osoby. Przywołał także najważniejsze fakty mające wpływ na politykę amerykańską w stosunku do wydarzeń w Polsce sprzed lat. Zaprosił również do wzięcia udziału we wspólnym przedsięwzięciu Konsulatu Generalnego RP oraz Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej podczas przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kulminacyjnym punktem obchodów było odznaczenie Krzyżami Wolności i Solidarności dwóch represjonowanych działaczy związkowych, Krzysztofa Paszka i Marii Warchał. Uhonorowani otrzymali także listy gratulacyjne od władz Solidarności.

Po uroczystości konsul Janicki podziękował obecnej na sali Małgorzacie Krzywiec, która przekazała niebagatelną sumę fundacji You Can Be My Angel, za co nagrodzona została gorącymi brawami.

Uświetnieniem wieczoru był występ muzyczny, na którego zaprosiła zebranych konsul Małgorzata Bąk-Guzik. Tegorocznymi solistkami były dwie niezwykle uzdolnione panie skrzypaczka Kinga Augustyn, której na fortepianie akompaniowała Kalina Mrmevska. Obie mistrzowsko wykonały utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Zarzyckiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. Po burzy oklasków zebrani zostali zaproszeni do uczestnictwa w przyjęciu przygotowanym przez gospodarzy wieczoru.

Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce dniem wolnym od pracy i obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Święto jest ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, zniesione zostało ustawą z 22 lipca 1945, a przywrócone ponownie w okresie tzw. transformacji systemowej w 1989 roku.

Tekst pochodzi ze strony: Dziennik Związkowy

[g-carousel gid=”22667″ height=”200″ per_time=”1″ center=”1″ random=”1″]

0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.