Ziemia Święta w sercu Europy

Po historycznych zawirowaniach, rodzinnych problemach, a także skrytobójczych mordach i chorobach w roku 1276 wewnątrz wiru i splotu wydarzeń... powstaje mała osada Kutna Hora. Nazwą nawiązuje do odkrytego w pobliskich górach srebra i wzmożonego jego wydobycia. Rosnące znaczenie, bogactwo i sława sprawiają że w latach 1280-1320 zostaje tu zbudowany monumentalny kościół Wniebowzięcia Marii Panny w Sedlcu i co ważne, w tym samym czasie, tuż obok, wybudowano kaplicę cmentarną dziś znaną bardziej jako Kaplica Kości lub Ziemia Święta w sercu Europy.

Ziemia Święta w sercu Europy?

W roku 1278 pełniący funkcję opata klasztoru sedleckiego – Jędrzej, udał się z poselstwem króla Przemysława Otokara II do Jerozolimy. Z Jerozolimskiej Kalwarii opat przywiózł ze sobą garść ziemi, którą rozsypał po sedleckim cmentarzu. Tak oto teren ten stał się ziemią świętą, a to spowodowało, że wielu zacnych mężów ówczesnych chciało tu złożyć swe doczesne szczątki. Grzebano tu więc wiele osób z terenów Polski, Bawarii czy nawet Belgii. Tysiące ludzkich istnień znalazło tu swój wieczny odpoczynek podczas licznych w tamtym czasie epidemii chorób. W trakcie wielkiego pomoru z 1318 roku, dawne kroniki podają, że pochowano tu ponad 30 tysięcy ludzi! W okresie wojen husyckich ilość grobów wzrosła w zastraszającym tempie. W roku 1421 husyci spalili klasztor i zamordowali 500 zakonników. Po wojnach cmentarz częściowo zrekonstruowano i odświeżono. Wydobyte tysiące kości składano wokół kaplicy kościoła, a później w kaplicy dolnej i dopiero w roku 1511 na wpół ociemniały mnich ułożył je w 6 piramid, piramid ludzkich kości. Do czasów obecnych przetrwały tylko cztery. Obecnie wielkość cmentarza z kościołem cmentarnym czyli kaplicą kości to zaledwie 3,5 ha.

Obecnie wielkość cmentarza z kościołem cmentarnym czyli kaplicą kości to zaledwie 3,5 ha.
Obecnie wielkość cmentarza z kościołem cmentarnym czyli kaplicą kości to zaledwie 3,5 ha.

Dzisiejsza kaplica dolna swój niepowtarzalny wystrój zawdzięcza pracy Frantiska Rinta pracującego dla rodu Schwarzenbergów. Przypomina o tym herb rodziny oraz kruk wydziobujący oko Turkowi, jako wspomnienie wielkiego militarnego sukcesu rodu w bitwie pod Rabem w 1591 roku.

Przypomina o tym herb rodziny oraz kruk wydziobujący oko Turkowi
Przypomina o tym herb rodziny oraz kruk wydziobujący oko Turkowi

Wewnątrz kaplicy na szklanych, oświetlonych półkach, w zamkniętych gablotach, zaprezentowano czaszki poległych podczas wojen husyckich. Niektóre z nich noszą wyraźne ślady ran zadanych: widłami, cepami bojowymi czy pikami.

Wewnątrz kaplicy na szklanych, oświetlonych półkach, w zamkniętych gablotach zaprezentowano czaszki poległych podczas wojen husyckich.
Wewnątrz kaplicy na szklanych, oświetlonych półkach, w zamkniętych gablotach zaprezentowano czaszki poległych podczas wojen husyckich.

Wszystkie użyte kości zostały zdezynfekowane i wybielone wapnem chlorowanym, a następnie ułożone w kształty i formy, których nigdzie nie odnajdziemy w Europie. Ocenia się, że cmentarna kaplica jest obecnie wspólnym grobem ponad 40 tysięcy ludzi! W czterech rogach kaplicy ułożono na drewnianych podestach cztery piramidy kości nie używając żadnych wiązadeł pomiędzy nimi. Tak ułożone kości symbolizują niezliczone zastępy ludzkie stające przed tronem Bożym podczas sądu ostatecznego, gdzie śmierć nie czyni żadnego wyjątku dla zamożności czy stanu. Zwieńczenie każdej z piramid bogato rzeźbioną drewnianą koroną oznacza, że tylko sprawiedliwi osiągną łaskę w królestwie bożym.

Tak ułożone kości symbolizują niezliczone zastępy ludzkie stające przed tronem Bożym podczas sądu ostatecznego
Tak ułożone kości symbolizują niezliczone zastępy ludzkie stające przed tronem Bożym podczas sądu ostatecznego

W środkowej, centralnej części kaplicy z sufitu zwisa żyrandol składający ze wszystkich kości budujących szkielet człowieka, a tuż pod nim znajduje się wejście do krypty w której pochowano 15 najzamożniejszych obywateli Kutnej Hory. Wokół krypty ustawiono cztery barokowe świeczniki, które dodatkowo zwieńczono figurami aniołów, a we wnękach zapomnianego prezbiterium znajdują się monstrancje także wykonane z kości. Na kracie chroniącej jedną z piramid po lewej stronie od wejścia umieszczono wcześniej wspomniany herb Schwarcenbergów.

Żyrandol składający ze wszystkich kości budujących szkielet człowieka
Żyrandol składający ze wszystkich kości budujących szkielet człowieka

Jak płacić za wieczność

Kaplica jest dziełem samym w sobie. Przypomina wszystkim zwiedzającym o śmierci i cenie, którą płacimy za wieczność. Bóg zawarł z ludźmi dwie umowy, które zobowiązują człowieka do odpowiedzialności za swe czyny: wobec  Boga i bliźniego.

Przestrzeganie tych praw będzie ocenione na końcu naszego życia doczesnego.

Remember, man, that you are dust and unto dust you shall return.

3

Comments 4