Szanuj własne słowa, dotrzymuj obietnic

Blue Monday (najbardziej depresyjny dzień w roku) – to pojęcie wprowadzone przez Cliffa Arnalla. Taki poniedziałek uchodzi za najsmutniejszy dzień w roku, lecz to tylko mit. I am blue, czyli: jestem smutny.

Od kilku lat trzeci poniedziałek stycznia (w tym roku przypadł na 16 stycznia) określa się jako Blue Monday i mówi się o nim, że jest to najsmutniejszy, a nawet najbardziej depresyjny dzień roku. Całe szczęście, że już jest za nami! Pozostało tylko kilka niedotrzymanych obietnic, noworocznych przyrzeczeń o nich będzie ten wpis i o tym, że trzeba siebie szanować.

Na pierwszy ogień idą więc przyrzeczenia noworoczne, które są tak często niedotrzymywane, ponieważ są nierealistyczne i po prostu nieodpowiednio zaplanowane. Aby uczynić je bardziej skutecznymi, ważne jest, aby je dokładnie zaplanować i zidentyfikować konkretne kroki, które należy podjąć, aby je zrealizować. Nie należy też kierować się emocjami, podejmować decyzji pod wpływem chwili. Ponadto ważne jest to, aby nasze przyrzeczenia naprawdę były realistyczne i odpowiednie dla naszych możliwości. Nie powinniśmy stawiać sobie zbyt wysokich wymagań lub obiecywać sobie rzeczy, które są poza naszym zasięgiem. Powinniśmy zastosować zasadę małych kroczków, a nie wielkich skoków.

Lecz jeśli okaże się, że nasze przyrzeczenia noworoczne są dla nas ważne tak jak nasze zobowiązania wobec innych, to wówczas powinniśmy je traktować, tak samo poważnie. W ten prosty sposób będziemy w stanie zwiększyć naszą motywację i zaangażowanie, a także szanse na osiągnięcie wytyczonych celów.

Bhutan

Szanowanie własnych zobowiązań wobec siebie to podstawowy element sukcesu i osiągania w życiu celów. Wiele osób zaniedbuje własne zobowiązania, pożyczkę zaciągniętą wobec siebie samego, nie dotrzymuje danego sobie słowa. Prowadzi to w końcu do niezrealizowania swoich marzeń i celów. W świecie, który nas otacza, pełnym pokus i rozpraszaczy, bardzo ważne jest, aby zachować konsekwencję w realizacji swoich zobowiązań i przede wszystkim być lojalnym wobec samego siebie. Respektowanie swoich zobowiązań wobec siebie oznacza, że bierzemy odpowiedzialność za swoje czyny i słowa. Oznacza to, że dotrzymujemy obietnic, które sobie składamy i robimy to, co zaplanowaliśmy. Kiedy szanujemy nasze zobowiązania, budujemy naszą wiarę w siebie i nasze zaufanie do nas samych. W ten sposób jesteśmy w stanie osiągać własne cele i realizować marzenia, ponieważ wierzymy w swoje możliwości i jesteśmy zmotywowani do działania.

Niezwykle często zdarza się, że wywiązujemy się z naszych zobowiązań wobec innych ludzi, ale tak naprawdę nie dotrzymujemy słowa danego sobie. Jeśli obiecujemy komuś, że będziemy na spotkaniu w kawiarni czy na koncercie to tak zapewne się stanie, ale z dużo większym prawdopodobieństwem mogę napisać, że jeśli obiecujemy sobie pomedytować lub zrobić miłą sesję pisarską, to nic z tego nie wyjdzie. Nie dotrzymamy danego sobie słowa.

Bhutan, Buddha Dordenma Statue

Jest to fakt, który z jednej strony jest smutny, a z drugiej tak boleśnie prawdziwy. Wiele osób jest bardziej nastawionych na spełnianie obietnic danych innym, lecz nie sobie. Najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem motywacji, brakiem wyznaczonego celu, a może nawet brakiem wytrwałości. W takim przypadku jesteśmy po prostu gotowi natychmiast wycofać się z naszych obietnic wobec siebie, bez najmniejszego poczucia winy. I tak właśnie się dzieje i to całkiem bezboleśnie.

Aby osiągnąć nasze cele i zrealizować nasze marzenia, ważne jest, aby traktować zobowiązania wobec siebie tak samo poważnie, jak te wobec innych. Musimy być lojalni wobec nas samych i dotrzymywać własnych obietnic. Jeśli zaniedbujemy nasze zobowiązania wobec siebie, tracimy naszą wiarę w siebie, nasze zaufanie, a w końcu naszą zdolność do osiągania celów. Nasze zobowiązania wobec siebie są tak samo ważne, jak te wobec innych i zawsze powinniśmy je traktować poważnie. Tylko w ten sposób, będziemy w stanie osiągnąć postawione cele i zrealizować nasze marzenia, choćby te najbardziej fantastyczne!

Piotr Topolski - Lilith 2022
Piotr Topolski - Lilith 2022

Lilith jest postacią biblijną, która uważana jest za pierwszą żonę Adama. Legenda głosi, że Lilith odrzuciła swoje obowiązki jako posłusznej żony i matki i odeszła od Adama, aby szukać wolności i niezależności.

W przeszłości Lilith była postrzegana jako symbol nieposłuszeństwa oraz niezdyscyplinowania, lecz dzisiaj można ją interpretować jako symbol kobiecości i siły, której nie można stłumić.

W odniesieniu do szanowania własnych słów i dotrzymywania obietnic historia Lilith może być interpretowana jako przykład tym, którzy nie potrafią dotrzymywać danego sobie słowa. W ten sposób stają się niewolnicami mężów i patriarchalnego świata. Nie dotrzymując bowiem danych sobie obietnic lub zobowiązań, łatwo stają się tępymi i bezwolnymi sługami tych, którzy chcą nimi manipulować. Przegrywając, tracą dodatkowo wiarę we własne możliwości i potencjał.

Dlatego tak ważne jest, aby szanować swoje zobowiązania i dotrzymywać sobie słowa, aby budować i utrzymywać naszą wiarę w siebie i nasze możliwości.

Na zakończenie, szanowanie własnych słów i dotrzymywanie sobie obietnic, szanowanie zobowiązań wobec siebie to klucz do osiągnięcia pełnego sukcesu i realizacji marzeń. Warto pamiętać, że nasze zobowiązania to nasze obietnice i nasze słowa. Jeśli będziemy traktować je poważnie, to tylko w ten sposób będziemy dumni z siebie i osiągniemy nasze cele! Czego życzę każdemu czytelnikowi tego bloga!

Indie, Namdroling Monastery Golden Temple
2

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Comments 2

 • Ultra02/21/2023 at 3:57 pm

  Dziękuję za życzenia dotrzymywania obietnic i składanych przyrzeczeń. Wprawdzie staram się, by jak najmniej przyrzekać, ponieważ słowa danego sobie bądź innym zawsze dotrzymać trzeba, nie mniej jednak, gdy obiecuję innym, zapisuję, by nie zapomnieć i nie wstydzić się, że słowa nie dotrzymałam.
  Zasyłam serdeczności

  • Dariusz02/21/2023 at 4:12 pm

   Dziękuję również za życzenia.
   Zgadzam się z Tobą, że dotrzymywanie obietnic i przyrzeczeń jest bardzo ważne. Dlatego też staram się unikać pochopnych słów rzucania to na lewo, to na prawo. W ten sposób uczę się tego, co mogę, a czego nie, znam swoją wartość, staram się „nie przeginać”. Ja też, gdy już złożę jakieś przyrzeczenie, czasem je zapisuję, aby nie zapomnieć, lecz zawsze staram się dotrzymać słowa. Jeśli tylko sprzyjają temu okoliczności, wypełniam je na bieżąco.
   Również wysyłam serdeczne pozdrowienia! Ściskam serdecznie.

 • Add Comment

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.