Love is a Losing Game

W tym dziwnym i jestem pewien, że dla wielu cholernie trudnym czasie, gdy tak wiele zdołaliśmy w tym roku stracić, zyskując dosłownie nic. W czasie gdy tak wielu bezpowrotnie odeszło w smugę cienia. W czasie gdy setki twierdzą, że Covid-19 to spisek, porozmawiajmy o miłości, wakacjach i skutkach wyborów.

Wakacje, słoneczny czas, letnia kanikuła, woda, góry i wolność wyborów! Wakacje, radość, odpoczynek, powroty i konsekwencje powziętych wyborów.

misiek with amy's album

Naukowcy z pewnego Uniwersytetu gdzieś w Kalifornii przeanalizowali słowa ponad 500 tysięcy piosenek, których słuchaliśmy przez ostatnie 30 lat. Wnioski, które wysunęli z tego badania są zatrważające, smutnych piosenek jest coraz więcej. Artyści tworzą coraz więcej pesymistycznych tekstów, a muzycy nagrywają coraz więcej muzyki melancholijnej. Gdy minie ten beztroski czas wakacji, pandemii lub przymusowego siedzenia w domu, pojawi się więcej piosenek? Zapewne tak. Czy będzie jeszcze więcej smutnych piosenek o miłości? Niestety, jestem pewien, że tak.

23 lipca minęła 9. rocznica śmierci Amy Winehouse, odeszła mając 27 lat i w ten sposób trafiła do elitarnego klubu 27. Tam zdaje się, że spotkała Roberta Johnsona, Briana Jonesa, Jimi Hendrixa, Janis Joplin, Jima Morrisona, Kurta Cobaina. O „Klubie” wielokrotnie pisały różne magazyny i czasopisma. Powstało wiele teorii i spekulacji na temat powodów śmierci artystów w tym samym wieku. Jej przedwczesna śmierć wywołała ogromne poruszenie w świecie muzyki.

One I wished, I never played
Oh, what a mess we made
And now the final frame
Love is a losing game

Amy podjęła decyzję, której skutkiem była śmierć. Alkohol i narkotyki nie wybierają. Poczucia iluzorycznej wolności doświadczają osoby z marginesu, gdzie brakuje wzorców moralnych, a także artyści, politycy, oraz duchowni. Od nas zależy gdzie znajdziemy się na „wakacjach” tego lata.

Amy po raz pierwszy bohaterką skandalu stała się gdy wyrzucono ją ze szkoły Sylvia Young Theatre School za posiadanie kolczyka w nosie. Na nic zdały się tłumaczenia, została przeniesiona do innej szkoły.

Wywodziła się z żydowskiej rodziny o tradycjach jazzowych. W wieku dziesięciu lat Amy Winehouse założyła zespół Sweet ‘n’ Sour, który był, jak sama określiła, żydowskim odzwierciedleniem grupy Salt-N-Pepa.

Wokalistka kilkakrotnie w swoim życiu trafiała na okładki gazet jako główna bohaterka skandali obyczajowych. Amy Winehouse była uzależniona od alkoholu oraz narkotyków, a także cierpiała na depresję i bulimię.

Amy Winehouse na zdjęciu Paula Bergena

W październiku 2006 roku ukazał się jej drugi album studyjny zatytułowany „Back to Black”. Zawierał między innymi niesamowicie naładowany emocjami hit o takim samym tytule oraz singiel promujący – „Rehab”. Album „Back to Black” wielokrotnie wymieniany był jako kluczowy element popularności brytyjskiej muzyki soul pod koniec 2000 roku i to on utorował drogę, przez muzyczny krajobraz artystom takim jak Adele czy Duffy.

W Polsce prezes powiedział, że „…ataki na rzeczywistość i kształtowanie kontra-rzeczywistości są przemycane nawet między utworami muzycznymi…” Ciekawe jakiego radia słucha? Dokonując wyboru stacji radiowej, podejmujemy decyzję, która wpłynie na nasze życie poprzez muzykę, której będziemy słuchać. Pamiętajmy o tym, że łatwiej jest zanurzyć się w otchłań Muzycznego Oceanu niż wyjść sucho ze strumyka uzależnienia alkoholowego lub narkotykowego.

Wybierając się na wakacje, słuchajmy muzyki odpowiedzialnie najlepiej w gronie sprawdzonych przyjaciół.

Amy Winehouse zmarła w wieku 27 lat - ostatni toast
0

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.