Nguya na ngai – My power

Za oknami tak dziwnie poszarzało, że przez moment zapomniałem o muzyce. Kiedy zdrowe, silne drzewa wpadają w toń wrzącej, siłą i rozpędem, wartko płynącej wody to znaczy, że pora odwrócić oczy od codzienności. Tak zaczyna się Ten moment.

Kiedy jedna osoba rozwiąże problem, nad którym zastanawiała się setka innych, to znaczy że jest to przypadek lub innowacyjne podejście do tematu. Gdy setka osób, bez sprawdzenia i weryfikacji, powtarza to co powiedział jeden człowiek to oznacza, że jest to kolejna teoria spiskowa. Tak oto w cieniu ogrodowych krasnali rodzą się demony.

Twarz kobiety w niebieskiej chustce

Demony tuż po urodzeniu przynoszą ze sobą na świat różnorakie -izmy, którymi dokarmiają gadające głowy. Szukamy różnic, dzielimy się, na naszych i obcych, my lepsi, oni gorsi. To my zostaniemy wysłuchani, im się nie należy, to my mamy rację. Im więcej różnic, tym deprecjonowanie i dehumanizowanie obcych staje się najważniejsze i w wielu przypadkach prowadzi do otwartej nienawiści oraz agresji.

Piosenka „Nguya Na Ngai” chociaż powstała cztery lata temu jako hołd kongijskim kobietom, ofiarom wojen domowych, oficjalnie swoją premierę miała dopiero 8 marca 2020 roku. Napisana jest w języku Lingala, jednym z języków Kongo, a grupę Kolinga, prowadzi kongijską piosenkarka Rebecca M’Boungou,

Piosenka opowiada o kobietach, które cierpią z powodu ogromnego paradoksu: dawania życia będąc jednocześnie w czołówce niechlubnej listy ofiar. Utwór jest wołaniem o pomoc i jest też iskierką nadziei, że świat zrozumie jakie wartości reprezentują kobiety: pokój i miłość, które są jedynym sposobem na odbudowę społeczeństwa z popiołu konfliktów. To choreograficzna metafora opowiadająca o sytuacji kobiet na świecie, także w Polsce.

My love is limitless and my joy is infinite
I carry the world and sow its fruits
I am your mother, your sister, your friend.
I love you and sometimes I don’t get anything back.
You, the man I gave life
Mine is worthless for you
But I’m strong, stronger than you think.
And my power is immense, way more beautiful and stronger than the one you lust for.
My power is love and my love heal the world.

Moja miłość jest bezgraniczna, a moja radość jest nieskończona
Niosę świat i rozsiewam jego owoce
Jestem Twoją matką, jestem Twoją siostrą, jestem Twoim przyjacielem
Kocham Cię, choć nawet czasem nic nie otrzymuję w zamian
Jesteś człowiekiem, któremu dałam życie
Choć moje dla Ciebie nic nie znaczy
Lecz jestem silna, silniejsza niż myślisz
A moja moc jest ogromna, o wiele piękniejsza i silniejsza niż ta, której ty pożądasz
Moją siłą jest miłość i ona uzdrowi Świat.

Ręce można też ogrzać i o garnuszek w którym jest gorąca kawa jeśli na świecie jest już tak zimno (…)

Tadeusz Różewicz

1

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.