Haunted Manor / Straszny Dwór

Opera in four acts composed by Polish composer Stanisław Moniuszko in 1861–1864. The libretto was written by Jan Chęciński. Despite being a romance and a comedy, it has strong Polish patriotic undertones.

Straszny Dwór, to błyskotliwa komedia charakterów, do której libretto napisał Jan Chęciński, na podstawie jednej z anegdot znalezionych w zbiorze Stare gawędy i obrazy Kazimierza Wójcickiego.

Delikatne dozowanie nastrojów oraz świetnie skomponowane sceny zbiorowe potwierdzają mistrzowski kunszt Stanisława Moniuszki. Także subtelna i zarazem barwna instrumentacja dzieła, niezwykła inwencja melodyczna i urzekająca atmosfera polskości to niepodważalne walory Strasznego dworu. Elementy folkloru, liczne wątki patriotyczne oraz atmosfera szlacheckiego dworu sprawiają, że dziś utwór ten uznaje się za polską operę narodową.

Rzecz dzieje się w pierwszej połowie XVIII wieku. Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Poprzysięgają się nie żenić. Ale inne są zamiary ich stryjenki – Cześnikowej. Bracia jednak, wbrew jej woli, odwiedzają starego przyjaciela ich ojca – Miecznika z Kalinowa i poznają tam jego piękne córki. Zaczynają się wahać. Tymczasem Cześnikowa, która chce ich wydać za inne panny, wyrabia im złą markę u Miecznika, twierdząc że to tchórze. Damazy, panny i Skołuba postanawiają przekonać się, czy panicze są faktycznie podszyci strachem. Skołuba opowiada Maciejowi wojennemu druhowi braci w służbie u nich „straszną” historię Strasznego Dworu. Panicze nic sobie z tego nie robią, ale chcąc dotrzymać postanowienia decydują się wyjechać. Mało tego – wrażenie na nich robi inna historia, nie ta o praprababkach czy duchach w zegarze. Damazy mówi im bowiem, że gmach ten przed laty powstał z hańbiących usług zapłaty, że na tych murach przekleństwa i łzy i stąd nad nimi gniew Boski grzmi!. Miecznik wyjaśnia jednak sytuację – podstęp Damazego wychodzi na jaw, podobnie jak wzajemne zauroczenie młodych, ku ogólnej radości i wstydowi Damazego właśnie. Tak… tak… to straszny bardzo straszny dwór! – jak powiedział Stefan w Arii z kurantem, a sam Miecznik, gospodarz dworu też dopowie i tak strasznym będzie wciąż, Boska wola!… dlaczego? Grozę sąsiadów wywołuje uroda mieszkających „od zawsze” w Kalinowie panien. W trudnych wojennych czasach to tam w konkury uderzają młodzi przystojni szlachcice. Córkom sąsiadów zagraża staropanieństwo.


Wykonawcy:
Soliści i Chór Teatru Narodowego Warszawa, Uniwersytetu im Chopina Warszawa, Teatr Tańca WICI, Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik, Chór PaSO oraz Paderewski Symphony Orchestra.

[g-carousel gid=”22401″ height=”200″ per_time=”1″ center=”1″ random=”1″]

0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.