Nie odwracam oczu – słucham muzyki

Wakacje, lato, słońce – trzy proste wyrazy, które przynoszą poczucie sielanki, zadowolenia i odpoczynku, a co jest najlepsze w wolny czas? Oczywiście miła lektura! Dziś będzie naprawdę znakomicie bowiem piszę o Rare Bird, bardzo rzadkim ptaku, który wyśpiewał jeden z najważniejszych utworów rocka progresywnego lat siedemdziesiątych – Sympathy. Nie zabraknie zimnej wody i odrobiny historii.

Abchazja ze stolicą w Suchumi to 8550 km² lądu nad Morzem Czarnym, zamieszkane przez ponad 240 tys. osób i uznane przez 5 państw na świecie, w tym Rosję. Od roku 1992 Abchazja jest praktycznie niepodległym państwem pozostającym poza zwierzchnością władz gruzińskich. Organizacje międzynarodowe takie jak ONZ czy Rada Europy uznają jednak Abchazję za kraj należący do Gruzji.

Sanatorium Tbilisi wewnątrz

Kiedy w pobliskim regionie Abchazji wybuchła wojna w 1992 r., około 200.000 etnicznych Gruzinów otrzymało „przywilej” jednej nocy na opuszczenie swoich domów. Uciekli z miejsca konfliktu. Około 8.000 z nich otrzymało tymczasowe schronienie w pustych, przepięknych sanatoriach Tskaltubo na terenie Gruzji. Kurort w Tskaltubo to hotele z czasów sowieckich, które były niegdyś wdzięcznymi pomnikami obietnic socjalizmu. Budowane były według zasad tzw. stalinowskiego stylu klasycznego gdzie wnętrza zdobione były elementami folkloru gruzińskiego, a całość przeplatywano elementami gotyckimi i rzymskimi. Dwadzieścia siedem lat później setki rodzin wciąż mieszka w tych wspaniałych neoklasycznych reliktach przeszłości i nie chce już tam być, pragną powrócić do swoich domów. Rząd Gruzji o nich zapomniał.

Sanatorium Tbilisi

Grupa Rare Bird powstała w Londynie pod koniec 1969 roku. Początkowo w składzie miała dwóch klawiszowców i ani jednego gitarzysty, co w oczywisty sposób wpłynęło na jej styl i brzmienie, które możemy podziwiać w najbardziej znanym utworze „Sympathy”. Zespół wykorzystał w nim organy Hammonda – wówczas bardzo modne wśród muzyków rockowych.

Londyn Plac Piccadilly Circus

Utwór „Sympathy” (Współczucie) powstał w 1969, a jako singiel ukazał się na rynku w roku 1970. Na brytyjskich listach przebojów uplasował się wówczas zaledwie na 27. miejscu za to we Francji i Włoszech piosenka okupowała pierwsze miejsce na tamtejszych listach przebojów. Singiel sprzedał się wówczas w ilości ponad 500.000 kopii by w krótkim czasie osiągnąć ponad milion sprzedanych kopii na całym świecie.

W roku 1970 cover utworu „Sympathy” wykonany przez grupę Family Dogg wdarł się w Holandii na 2. miejsce tamtejszych list przebojów. Family Dogg zasłynęli przede wszystkim debiutanckim albumem A Way of Life z 1969, który tytułowym utworem sięgnął po miejsce 6. brytyjskiej listy przebojów. Na albumie zagrali wówczas gościnnie Jimmy Page, John Bonham oraz John Paul Jones z Led Zeppelin, a także Elton John. Kolejnym zespołem, który w roku 1992 sięgnął po spuściznę Rare Bird był zespół Marillion i z tego roku pochodzi ich cover, kultowego już wówczas utworu – „Sympathy”.

Misiek z plyta grupy Rare Bird

Być może nie ma w tym nic szczególnego jeśli chodzi o historię muzyki lub późniejsze wydarzenia na świecie. Godnym zapamiętania jest tekst piosenki, który po 50 latach nie stracił niczego z ważności swego przesłania. Nie zestarzał się choć nabrał niechcianych rumieńców. W świadomości wielu pozostanie jedynie tekstem starej piosenki, dla nielicznych przypominać będzie to, o czym zapominamy mijając auta na ruchliwej ulicy, w porannym wyścigu do pracy. Mówi o tym czego brakuje najbardziej: współ-czucia. Gdziekolwiek jesteście czy to w Gruzji, w Polsce, czy w Stanach Zjednoczonych nie zapominajcie o tych, którzy najbardziej potrzebują, byście w imię tego czy innego Boga, nie odwracali oczu.

Now when you climb
Into your bed tonight
And when you lock
And bolt the door
Just think of those
Out in the cold and dark
‘Cause there’s not enough love to go ’round
No, there’s not enough love to go ’round

And sympathy
Is what we need, my friend
And sympathy
Is what we need
And sympathy
Is what we need, my friend
‘Cause there’s not enough love to go ’round
No, there’s not enough love to go ’round

Now half the world
Hates the other half
And half the world
Has all the food
And half the world
Lies down and quietly starves
‘Cause there’s not enough love to go ’round

And sympathy
Is what we need, my friend
And sympathy
Is what we need
And sympathy
Is what we need, my friend
‘Cause there’s not enough love to go ’round
No, there’s not enough love to go ’round

Athena
Athena, daughter of storming Zeus… cried out in a piercing voice that stopped all fighters cold, “Hold back… back from brutal war! Break off—shed no more blood—make peace at once!”
6

Zapraszam do dołączenia do grona moich subskrybentów!
Dzięki temu zyskasz dostęp do jeszcze większej liczby fascynujących historii, a ja będę mógł kontynuować pracę, dostarczając Ci treści na najwyższym poziomie. Nie przegap żadnego z moich wpisów, które dostarczą Ci wiedzy, inspiracji i rozrywki. Zapisz się już dziś i dołącz do grona moich Czytelników! Zapraszam Cię serdecznie.

Comments 2