36x animals

stara, zmęczona życiem wilczyca, karmi dwoje ludzkich szczeniąt romulus i remus, na sile jej matczynego uczucia zbudowany po latach zostanie Rzym… To jedna z najbardziej znanych historii świata zwierzęcego wpisanego w życie ludzkie. Jest też i druga, ta bardziej podatna na interpretacje. Ta która przetrwała do dnia dzisiejszego.
Podczas drugiej wojny światowej, prawdopodobnie na przełomie 1943/1944, dziennikarz i pisarz George Orwell pisze książkę pod znamiennym tytułem “Folwark zwierzęcy”, która po wielu kłopotach redakcyjnych zostaje w końcu wydana – pod konie roku roku 1945. W sposób alegoryczny przedstawia świat ludzi używając postaci zwierząt. Silne i mocne nawiązania do kształtującego się wówczas sowieckiego systemu politycznego przysporzyły autorowi wielu kłopotów z wydaniem powieści.

All animal are equal but some animals are more equal

Prace nad albumem Animals inspirowanym książką Orwell’a Roger Waters rozpoczął na początku lat siedemdziesiątych. Krążek ostatecznie ukazał się 23 stycznia 1977 roku na świecie i 2 lutego w USA, to już tyle lat… Każdy, trochę edukowany słuchacz zapewne pamięta z okładki, wielką różową świnię unoszącą się pomiędzy czterema kominami elektrowni Buttersea. Stała się ona nierozłącznym symbolem zespołu Pink Floyd. Od lat interpretacja czterech kominów była nierozerwalnie związana z czterema członkami zespołu. Fotografia umieszczona na okładce albumu nie została wybrana przypadkowo. Idealnie bowiem nawiązuje do angielskiego przysłowia: “dobrze, że świnie nie potrafią latać bo byśmy żyli w bagnie”.
Płyta opowiada o ludziach – zwierzętach czyli szczerze o ludziach. Oprócz świń na płycie występują także psy, owce i inni członkowie zespołu.

If you didn’t care what happened to me,
And I didn’t care for you,
We would zig zag our way through the boredom and pain
Occasionally glancing up through the rain.
Wondering which of the buggars to blame
And watching for pigs on the wing.

Początkowo projekt okładki przedstawiał scenę, gdy małe dziecko z pluszowym misiem w reku, przyłapuje swoich rodziców w sytuacji in fragranti. Pomysłodawcą był Roger Waters. Jego propozycja nie została zaakceptowana przez pozostałych członków grupy dlatego o pomoc w zrealizowaniu, obecnej okładki, poprosili ludzi z grupy Hypnosis.
Wydaje się, że pomiędzy dwoma znaczącymi albumami Dark Side Of The Moon oraz Wish You Were Here nie było miejsca na nic więcej. Jednak album zyskał na swoim znaczeniu w latach późniejszych. Po 36 latach, do dnia dzisiejszego album Animals nie stracił na znaczeniu – tylko rozejrzyjcie się dookoła 🙂 Płyta zyskała nie tylko w warstwie brzmieniowej, a i teksy nie straciły na znaczeniu.

0

Comment 1