noc w wenecji

Co roku, w styczniu Paderewski Symphony Orchestra zaprasza sympatyków najlepszej muzyki, śpiewu i tańca na koncert karnawałowy z udziałem ponad 100 wykonawców.

Karnawał w Wenecji można porównać tylko do karnawału w Rio De Janeiro. Tradycje tej najstarszej w Europie zabawy ulicznej sięgają XI wieku! Wystarczy pomyśleć, że przyciągała tysiące gości z całej  Europy, zanim jeszcze Wiedeń uzyskał prawa miejskie! Nic dziwnego, że Karnawał Wenecki jest wyjątkowy i niepowtarzalny – tak, jak nieporównywalna z żadnym innym miastem jest Wenecja. Nie wszyscy wiedzą na przykład, że to właśnie Wenecjanie wymyślili bale maskowe. MASKI, które stały się symbolem zabaw karnawałowych na całym świecie, pozwalały uczestnikom bawić się bez skrępowania wiele dni i nocy.

„Noc w Wenecji” to także tytuł jednej z popularnych operetek Johanna Straussa-syna. Wierny wiedeńskiej tradycji, nie mógł się jednak oprzeć urokowi Wenecji – połączył więc walca z włoską serenadą i stworzył muzykę niezwykłą: pełną blasku, delikatną, romantyczną. „Walc Lagunowy” czy piękna aria tenorowa „Zejdź do gondoli” z pewnością wzbudzają zachwyt widowni do dnia dzisiejszego.  W programie koncertu królowały melodie włoskie – najpiękniejsze arie i duety, pieśni gondolierów, rytmiczne tarantelle, romantyczne serenady. Jak co roku – barwne dekoracje, kostiumy i efekty świetlne dopełniły widowiska w którym  wystąpili soliści, m.in.: Olga Bojowiec – sopran, Anna Siwiec-Sitkowska – sopran, Mirosława Sojka – Topór – sopran, Andrzej Stec – tenor, Jan Krol – tenor, aktorzy, Teatr Tańca WICI, ALOFT Aerial Dance, Chór PaSO oraz 50-osobowa Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła. Prowadzenie: Barbara Bilszta, Agata Paleczny oraz Andrzej Krukowski.

Tekst zapożyczyłem ze strony: “http://pasochicago.org/” Noc w Wenecji

 

Więcej zdjęć pod linkiem: noc w wenecji

0

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.