Konsulat Polski z Lyric Opera of Chicago

Co ma wspólnego Konsulat Polski z Lyric Opera of Chicago zapewne niewielu z was wie, a szkoda bo dotyczy to Polaków w sposób niezwykły, nie tylko poprzez firmowanie tego przedsięwzięcia wizerunkiem Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Sezon operowy 2014/2015 został otwarty już kilka tygodni temu, a i osoba Mariusza Kwietnia odpowiednio nagłośniona. Jak wiadomo spośród prawie 120 oper w całych Stanach Zjednoczonych, nasz Lyric Opera of Chicago odgrywa wielką rolę w promowaniu kultury wysokiej jak też skupia uwaga kręgów opiniotwórczych i artystycznych w całych Stanach Zjednoczonych. Co tu dużo mówić, jest na pierwszym miejscu i dobrze, że możemy tu mieszkać, żyć i mieć do niej dostęp.

Polski Konsulat zaprosił na Inaugurację współpracy z Operą Dyrektora Generalnego Lyric Opera of Chicago pana Anthony’ego Freud’a oraz gości i patronów tego muzycznego teatru. Wśród nich był także sławny polski baryton Mariusz Kwiecień jednak ze względu na problemy zdrowotne nie mógł uczestniczyć tego wieczoru w tym spotkaniu.

W tym sezonie Mariusz Kwiecień występuje w tytułowej roli opery Mozarta „Don Giovani” o czym pisałem wcześniej i zachęcam wszystkich raz jeszcze do wybrania się na nią. Zostało zaledwie dni kilka bo sztuka wystawiana będzie tylko do 29 października więc warto się pośpieszyć. Tym którym trudno odnaleźć się na stronie internetowej by zamówić bilety polecam wybranie numeru 312-827-5600 i zamówienie biletów tą drogą.

Nowe produkcje Lyric Opera of Chicago z polskimi elementami zostały tego wieczoru zaprezentowane przez Cayenne Harris, reprezentującą Lyric Unlimited. Wśród przez nią wymienionych są: opera „The Passenger” polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga do libretta Alexandra Medvedeva. „The Passenger” został stworzony na podstawie słuchowiska radiowego polskiej pisarki Zofii Posmycz. Jest ono może bardziej znane za sprawą filmu „Pasażerka” powstałego na kanwie tego słuchowiska w reżyserii Andrzeja Munka. Opera ta będzie wystawiana od 24 lutego do 15 marca 2015 roku.

Drugim, nie mniej ważnym przedsięwzięciem operowym, będzie premiera opery klezmerskiej „The Property”, której autorem jest młody, polski muzyk Wlad Marhuletsa. Opera będzie oparta ma noweli graficznej Rutu Modan. Będzie ją można obejrzeć tylko podczas zaledwie kilku przedstawień, które będą miały miejsce w Hyde Parku w Chicago, w Reva and David Logan Center for the Arts oraz w the North Shore Center for the Performing Aerts w Skokie. Opera jest w reżyserii Erica Einhorna do libretta Stephanie Fleischmann.

Ten rok jest wyjątkowy w historii naszej polskości bo naszpikowany jest wieloma rocznicami o których warto i należy pamiętać niech wymienię tylko: 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce 1989 roku, 15. rocznicę przystąpienia Polski do NATO oraz 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.2

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.