Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Konsulacie RP w Chicago

Wczwartek, 12 listopada w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku, listopadowe spotkanie w polskiej placówce dyplomatycznej jest także okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym przedstawicielom Polonii.

W czwartkowy wieczór do Konsulatu Generalnego RP w Chicago przybyło ok. 200 osób. Niewielkie pomieszczenia placówki, jak zwykle podczas odbywających się w tym miejscu uroczystości towarzyszącym najważniejszych świętom państwowym, z trudem pomieściły przybyłych gości. Wsród nich nie zabrakło przedstawicieli organizacji polonijnych, duchowieństwa, świata nauki, biznesu i sztuki. Wśród gości byli m.in.: prezes KPA i ZNP Frank Spula, prezes PRCU Józef Drobot, dyrektor Muzeum Polskiego Richard Owsiany, lekarze – dr Maria Siemionow i dr Marek Rudnicki, przedstawiciele związków nauczycieli i lekarzy oraz wieluinnych polonijnych organizacji. Obchody zaszczyciła swoją obecnością przebywająca w Chicago delegacja Instytutu Pamięci Narodowej pod przewodnictwem dyrektora odziału IPN w Warszawie prof. Jerzego Eislera.

W podniosły nastrój wprowadziła gości Emilia Topór, która zaśpiewała hymny – polski i amerykański. Konsul Generalna RP Paulina Kapuścińska przypomniała wyboistą drogę Polski ku upragnionej niepodległości. Wyraziła także radość z obecności Polonii w amerykańskim życiu publicznym: – Niezmiernie cieszę się, gdy słyszę „Mazurka Dąbrowskiego” w tak wielu miejscach. To zasługa Polonii. To bardzo ważne, żebyśmy nieustannie ze sobą współpracowali – powiedziała konsul Kapuścińska.

Uroczystym i wzruszającym punktem uroczystości było przyznanie odznaczeń państwowych. Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Bolesław Kułach i Andrzej Mach, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi otrzymał Stephen Kusmierczak, a Zespół Pieśni i Tańca „Lira Ensemble” w uznaniu działalności artystycznej został wyróżniony Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczony został Tadeusz „Ted” Martin – weteran II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego. – Moja mama otrzymała to samo odznaczenie od prezydenta Mościckiego za walkę z caratem – powiedział Tadeusz Martin, a jego wzruszenie udzieliło się widzom.

W części artystycznej wystąpili: Bartłomiej Ciężobka (fortepian), Mirosława Sojka-Topór – znana polonijna sopranistka słynąca z łączenia śpiewu klasycznego z zamiłowaniem do muzyki góralskiej oraz Anna Siwiec-Sitkowska (śpiew). Artyści zaprezentowali utwory patriotyczne oraz pieśni międzywojenne. Skupieni goście wysłuchali m.in. „Melodii” Chopina, „Chłopca mego mi zabrali” I.J. Paderewskiego, pieśni wojskowej „Ułani, ułani malowane dzieci” oraz „Tanga Milonga” J. Petersburskiego. Rzęsiste oklaski widzów oraz ukradkiem wycierane łzy wzruszenia były dowodem, że repertuar czwartkowej uroczystości trafił wprost do serc przybyłych na obchody Święta Niepodległości. Jego obchody w chicagowskim konsulacie po raz kolejny pokazały, że wolność i niepodległość to wartości drogie sercu każdego Polaka i nawet długoletnia rozłąka z ojczyzną nie jest w stanie ostudzić gorącego patriotyzmu chicagowskiej Polonii.

Tekst: Alicja Otap, Grzegorz Dziedzic

Zdjęcia: Dariusz Lachowski

Media o wydarzeniu: Dziennik Związkowy

2

Add Comment

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.